Grace Hopper Hayatı Bilgisayarcı Grace Hopper

Grace Hopper Kimdir, Grace Hopper Hayatı, Hakkında Kısaca Bilgiler Aktaralım Ziyaretçilerimize

Bilgisayar programlama dillerine ait ilk derleyicinin mucidi olan Grace Hopper, Amerika’nın bilgisayar bilimine ve donanmasına oldukça büyük katkılar sağlamıştır.

Tümamiral unvanına sahip olan Grace Murray Hopper,  9 Aralık 1906 yılında New York’ta dünyaya gelmiş ve 1 Ocak 1992 yılında hayatına veda etmiştir. Lisans eğitimini Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik bölümü üzerine almıştır. 1930 senesinde eğitimini tamamlamış ve 1934 senesinde yine Yale Üniversitesi’nde Matematik bölümü üzerine doktora yapmaya başlamıştır.

İlk bilgisayar programcılığını Harvard Mark I bilgisayarı üzerinde gerçekleştirmiştir. Hopper, bilgisayar programlama dilleri kapsamında ilk derleyici ve ilk modern programlama dilli olan Cobol’u hayata geçirmiştir. Bilgisayar dilinde “debugging” diye adlandırılan programı hatalardan temizleme sistemini de yine o hayata geçirmiştir. İsimini Amerikan savaş gemisi olan USS Hopper’e vermiştir.

PROGRAMLAMA DİLİ COBOL

1959 yılında sonbahar mevsiminde düzenlenen CODASYL isimli ülkedeki tüm bilgisayar uzmanlarının katıldığı seminere Grace Hopper teknik danışman unvanıyla çağrılmıştı. Bu düzenlenen seminerde COBOL’u geliştirmek için ilk çalışmalar başlatıldı. Hopper, düzenlenen bu seminerde programlama dillerinin teknik dilden ziyade İngilizce olması yönündeki düşüncesini sundu. Ardından ise 1973 senesinde yüzbaşılığa unvanını kazandı. Deniz Kuvvetleri açısında dan  COBOL’a düzenlemeler yaptı ve sisteme bu konuda yan uygulamalar ve derleyiciler koydu.

Bugün bu önemli buluşlara imza atmış Grace Hopper ‘ın 107. doğum yıldönümüdür. Bu minasebetle google ünlü bilgisayar bilimcisi için ona özel bir doodle hazırladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.