Göz Kulak Olmak Deyiminin Anlamı

Genellikle gerçek anlamının dışında bir anlam ifade eden ancak gerçek anlamından tamamen sıyrılmayan kalıplaşmış söz öbeklerine deyim adı verilir. Günlük hayatta insanların gösterdiği hal ve hareketler doğrultusunda bir çok deyim kullanılır. Bu yazımızda sizlere göz kulak olmak deyimi ne demek konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanlar hayatları boyunca çevrelerinde birilerine ihtiyaç duyarlar ve bu kişilerle olumlu ve olumsuz iletişime girerler ve hayatlarında birbirlerine her konuda destek olur. Kimi insanlar yanlarında çok değer verdikleri insanlara yardımcı olurlar. Tabir-i caizse onların eli, ayağı, gözü, kulağı olurlar. Böyle insanlar için de “Göz kulak olmak” deyimi kullanılır.

Örnek bir cümle içinde kullanacak olursak; “Oğlum, okulda kardeşine göz kulak ol.” ya da “Yol boyunca ona göz kulak oldum.”

Kısacası; bir kimsenin bir kimseye sahip çıkıp ona her konuda destek olması ve onun sorumluluğunu üstlenmesi durumunda “Göz kulak olmak” deyimi kullanılmaktadır.

Göz Kulak Olmak Deyiminin Açıklaması Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.