Görsel ve İşitsel Kaynaklar Nelerdir

Bilimsel araştırmalar ve dar kapsamlı amatör araştırmalar sırasında bir çok kaynaklardan faydalanılır. Bu kaynaklar türlerine göre isimlendirilir. Bu yazımızda sizlere görsel ve işitsel kaynaklar konusunda bilgi vereceğiz.

GÖRSEL KAYNAKLAR

Yazılı kaynakların ve resim, karikatür gibi belgelerin içine alındığı kaynaklar toplamıdır.

Arşiv belgeleri: Kamu ya da özel kişiler bünyesindeki kişilere ait olan arşivlerde yer alan belgelerdir. Bu arşivlerde resmi kayıtlar, yazışmalar hatta antlaşmalar gibi bir çok görsel kaynaklar bulunur.

Yayınlanmış resmi belgeler: Dönemlere ait kanunlar, kararnameler, kararlar hatıralar, eserler ve edebiyat çalışmaları da görsel kaynaklardır.

Ayrıca dönemlere ait basın-yayın organları yani gazeteler ve dergiler de görsel kaynaklar kapsamındadır.

İŞİTSEL KAYNAKLAR

Araştırmacının yazılı olarak değil de sözlü olarak bir tanıktan bir şeyler dinlemesi ya da bir kayıt kasetinden sesli olarak dinleme yaptığı kaynaklardır. Ayrıca incelenen dönem ya da olaylar ile bağlantılı kişilerle yapılan görüşmeler de bir nevi sözlü kaynakları meydana getirmektedir. Böylece sözlü yani işitsel kaynaklar sözlü tarih olarak tanımlanan alt disiplini meydana getirmektedir.

Görsel ve İşitsel Kaynaklar Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.