Görev Tazminatından Kim Ne Kadar Yararlanıyor?

​Makam tazminatı öngörülen görevlerde bulunan Devlet memurlarından, temsil tazminatından yararlanmayanlar için görev tazminatı belirlenmiştir.

7000 ve üstü Makam Tazminatı göstergesi belirlenmiş olan memuriyet unvanları için aynı zamanda Temsil Tazminatı da öngörülmüştür. Makam tazminatı olan unvanlardan, Temsil Tazminatı öngörülmemiş olanlar için ise “Görev Tazminatı” getirilmiştir.

Görev tazminatı düzenlemesinin makam tazminatı ile ilişkilendirilmiş olmasından dolayı, makam tazminatından yararlanmayanlar görev tazminatından da yararlanamamaktadırlar.

Görev tazminatı miktarının hesabı

Görev tazminatının miktarı, ilgili görev tazminatı gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı ile belirlenmekte ve bulunan brüt tutardan sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Görev tazminatının memura mali etkisi

Görev tazminatı, aylık ücret ve emekli aylığı miktarlarını etkilerken, emekli ikramiyesine ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Ancak, ücret göstergesi ve tazminat göstergesine göre aylık alan veya kadro karşılığı sözleşmeli çalışan Devlet memurlarının görev tazminatı öngörülen unvanlarda bulunmaları durumunda, görev tazminatı sadece emekli aylığı bakımından etkili olabilmektedir.

2014 yılında geçerli olan aylık katsayısına göre, Görev Tazminatı göstergesinin her 1000 puanı, memurun aylık net ücretine 76,41 TL olarak (aylıkları 657 sayılı Kanuna göre ödenenler için) yansırken, emekli aylığına ise net 80,08 TL. olarak yansımaktadır.

Emekli aylığı bakımından görev tazminatına hak kazanma

Makam tazminatı ödenmesini gerektiren görevlerde toplam iki yıl bulunmuş olanlar, yararlandıkları en yüksek görev tazminatı göstergesine emeklilik bakımından hak kazanmış olurlar. (1 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlamış olanlar için geçerlidir)

Görev tazminatı göstergeleri ne kadar?

MAKAM TAZMİNATI GÖSTERGESİ

GÖREV TAZMİNATI GÖSTERGESİ

6.000 olanlara

9.000+ makam tazminatı göstergesi

5.500 – 4.500 olanlara,

7.000+ makam tazminatı göstergesi

4.000 ve daha az olanlara

6.000+ makam tazminatı göstergesi

memurunyeri.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.