Göl Sularının Kimyasal Yapısını Etkileyen Faktörler

Karaların belirli bölümlerinde oluşan çukurların içini dolduran dolgun sulara Göl adı verilir. Göllerin içindeki kimyasal bir çok madde vardır ve bu göllere bu kimyasal özellikleri atfeden bir çok sebep vardır diyebiliriz.

Göllerin acı, tuzlu, tatlı olmasında etkili faktörler:

  • Gölün büyüklüğü ve derinliği: Göllerin kimyasal özelliklerinde büyüklüklerinin ve derinliklerinin etkisi oldukça büyüktür. Bu nedenle de büyüklük ve derinlik arttıkça göllerdeki tuzluluk oranı da azalmaktadır. Yani bir göl ne kadar küçük olup ve derin olmazsa o kadar tuzlu olmaktadır.
  • Gölün gideğeninin olup olmaması: Eğer göl suyu bir gideğen ile boşaltılıp akıtılabiliyorsa o gölün suyu tatlı bir kimyasal özelliğe bürünmektedir.
  • İklim: Nem göllerin kimyasal özellikleri üzerinde oldukça önemli bir faktördür. Nemli iklim bölgelerinde bulunan göllerde tuzluluk oranı azdır. Yani nemli iklim bölgelerinde yer alan göller genellikle tatlı su özelliği taşır.
  • Göl çanağını oluşturan kayaların özelliği: Göller oluştuğu çanağın kimyasal özelliğini mutlaka bünyesinde taşır. Eğer çanak tuzlu bir yapıya sahip ise göl de tuz oranı fazla olan bir göl haline gelir.

Göl Sularının Kimyasal Özelliklerini Etkileyen Faktörler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.