Göktürklerin Başkenti Neresidir

Göktürkler, “Türk” adı nın ilk olarak kullanıldığı ilk Türk devletidir. Göktürklerin başkenti Ötüken’dir.

Ötüken; Türk, Altay, Moğol ve Orta Asya tarihi kaynaklarında kutsal bir başkent olarak tasvir edilmektedir. Tarihi kaynaklarda “Ötügen” olarak da geçmektedir.

Göktürk devletinin başkenti olan Ötüken, Türk milletinin yeryüzünde ilk meydana geldiği ve Dünya’ya yayıldığı yer olarak tarihi kaynaklarda geçmektedir.

Orhun nehrinin de kaynaklarını aldığı Ötüken, aynı zamanda tarihte Göktürk Devletine başkentlik yapan bir şehirdir. Var olan bir Göktürk inancına göre aslında tüm büyük devletler Ötüken’de kurulmalıydı.

Tarihi belgelere bakıldığında da geçmişte varlığını oluşturan bir çok Türk ve Moğol Devletleri sınırlarını genişlettikten sonra başkentlerini çoğunlukla Ötüken şehrine taşımışlardır.

Ötüken dağının aynı zamanda “Namı” adı verilen bir koruyucu ruhu bulunmaktadır. Bu ruh güçlü olasılıklara göre Hz. Nuh peygamberi temsil eden Nama olarak düşünülmektedir. Bunun için de Nuh’un gemisi ve Ötüken arasında tariki kaynaklarda bir bağlantı kurulmuştur.

Göktürklerin Başkenti Ötüken Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Bize Hemen Yazabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.