Gök Tanrı İnancı Nedir

Gök tanrı inancı, gök tanrı inancı nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Eski Türk devletlerinde bir çok dini inanç benimsenmiştir. Bu dinlerden bazıları gök tanrı inancı, şamanizm, maniheizm gibi dinlerdir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gök tanrı inancı da eski Türk devletlerinin uzun yıllar boyunca benimsediği dinlerden birisidir. Gök tanrı inancı genellikle avcılık, toplayıcılık ve hayvancılık gibi faaliyetler yapan göçebe toplumlarda görülmüştür.

Gök tanrı inancına göre; Han, Hakan gibi unvanlar alan padişahlar Tanrı tarafından görevlendirilmiştir yani bu kişiler Tanrı’nın yeryüzündeki bir vekilidir. Gök tanrı inancına göre tanrının padişaha verdiği yönetme yetkisine ise kut adı verilirdi.

İlk yazılı belgeler olan Orhun yazıtlarında da Gök tanrı inancına dair bir çok bilgiler verilmektedir. Gök tanrı inancını benimseyen Türklerin İslamiyet dinini benimsemeleri oldukça kolay olmuştur. Bu durumun temel nedeni ise Gök tanrı inancı ile İslamiyet dininin benzeyen bir çok yönü olmasıdır. Mesela; her iki dini inanışta da kurban kesme, aileye ve temizliğe verilen önem gibi bir çok değerler vardır. Bu nedenle Gök tanrı inancı eski Türk devletlerinde İslamiyet dininin temelini oluşturmuştur diyebiliriz.

Gök Tanrı İnancı Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.