Gerizekalılık Nedir Belirtileri ve Sebepleri

Gerizekalılık nedir nasıl anlaşılır, Gerizekalılık sebepleri ve belirtileri

GERİ ZEKALILIK (Psikoloji)

Normalin altında zeka demektir. İnsanlarda ze­ka dağılımı birbirlerinin aynı değildir. İnsan­da deha zekası olabileceği gibi geri zekalılık da olabilir. Geri zekalılar problemlerini ya da ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çe­kerler. Tek başlarına hayatlarını devam et­tiremezler. Normal bir eğitim göremezler. Olaylar arasındaki bağı normal çözemez­ler.

Zekâ bölümleri 20’nin altında olan idi- o’lar sürekli bakıma muhtaçtırlar. 20 ile 39 arası embesilfer eğitilebilir geri zekalılardır. 40 ile 59 arası moronlar öğretilebilir geri zekalılardır. 60 ile 70 arası sınırda olanlar ağır öğrenenlerdir. 80 ile 89 arası normal altı: normal insanlara karşılık biraz daha geç öğrenen geri zekalılardır.

Geri zekalılığın iki sebebi vardır. Do­ğuş öncesi sebepler (primer), doğuş son­rası sebepler (sekonder). Doğuş öncesi zekâ geriliğinin sebepleri: Anne rahminde iken olumsuz durumlarla karşılaşma sonu­cunda meydana gelir. Annenin aldığı yan­lış ilaçlar, yeteri kadar beslenememe, an­nenin alkolik oluşu, sigara tiryakisi olması, geçirilen ateşli hastalıklar, zehirlenmeler zeka geriliğine neden olabilir.

Doğuş sonrası (sekonder) sebepler: Trafik kazaları, ateşli hastalıklar, zehirlen­meler, menenjit, frengi hastalığı geri zeka­lılığa neden olabilir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.