Genotip Ve Fenotip Nedir

Genotip Ve Fenotip nedir kısaca açıklayacağız. İşte aklınızdaki soruların yanıtı yazımızda…

Genotip; Kişinin vücuduna kalıtımla giren ancak fiziksel olarak sonuçlarının görülmesi bazen mümkün olmayan özelliklere denir. Organizmanın genetik özelliklerinin bütünü buna örnektir.

Bir hücrede birden çok görülen gen mevcuttur. Genler, enzim ve protein sentezini sağlar. Bir bireyin dış görünüşünü meydana getirirler. Genotipte baskın genler daha etkilidir. Çekinik genler çok etkilerini göstermezler.

Fenotip; Organizmanın dışarıdan vücut haricinden gözlemlenen özelliklerinin bütününe verilen addır. Genetik ve çevresel etkilerden dolayı canlıların dış görünüşünü etkiler. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenen yapılardır: Fakat kimi zaman ise fenotipin genotiple uyumu ortadan kaldırılmış olabilir.

İnsanın Fenotipi, belli bir süre zarfı içinde değişim gösterebilir. Bazı fenotipler birden çok gen ile yönetilir. Ancak böyle durumlarda karışıklıklar meydana gelebilir.

Canlıların görünüşleri diğer adıyla fenotipleri biyolojik sınıflandırmaların belirlenmesi sağlar. Ortak fenotipe sahip canlılar, her zaman aynı soydan gelecek diye bir durum söz konusu değildir. Çünkü bağ olmasa da yakınsak evrim, fenotiplerin birbirlerine benzemesine neden olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.