Genel Ve Yerel Seçimler Nelerdir

Bu yazımızda genel ve yerel seçimlerin ne olduğunu sizler için açıklayacağız.

Vatandaşların düzenli aralıklarla ülke yöneticilerini seçmek için oy kullanmaları faaliyetine seçim adı verilemktedir. Ülkemizde yapılan seçimlerde 18 yaşını bitirmiş herkes oy kullanmaktadır. Ülkemizde yapılan seçimler; genel ve yerel seçimler adı altında yapılmaktadır.

Genel seçim: Anayasa ve yasaların belirttiği haller eşliğinde dört senede bir kez yapılan seçimlerin genel adıdır. Bu seçimde halk tarafından belli zaman dilimi içinde görev alacak, ülkenin yönetimini sahiplenecek başbakan ve halkı temsil edecek milletvekilleri seçilir. Seçim sonucunda halkın en çok oy verdiği kişiler ülkenin milletvekilleri olurlar. En çok oy alan partinin başkanı ise başbakan olur. Milletvekilleri; yasama ve yürütme görevlerini yürütürler.

Yerel seçim: Anayasa ve yasaların belirttiği hükümler eşliğinde beş yılda bir kez yapılan seçimlerin adıdır. Vatandaşlar belli zaman dilimi içinde görev alacak köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yöneticilerini seçmek için bu seçimlerde oy kullanırlar. Bu yöneticiler yerel hizmetleri yerine getirme görevini yürütürler. Bu seçimlerde; belediye başkanı ve muhtar seçilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.