Genel Sağlık Sigortası Affı

Genel sağlık sigortası affı yapılacak mı, genel sağlık sigortası affı olacak mı, genel sağlık sigortası ve af hakkındaki her şey bu yazıda.

Talimat verildi, müjde Ocak’ta!

SGK’ya gerekli talimat verilerek genel sağlık sigortası affı için düğmeye basılmış oldu. 2014 Ocak ayında 8 milyar liralık borç kapanacak.

2012 yılında uygulamaya sokulan Genel Sağlık Sigortası sisteminin gerektirdiği prim ödemesini yapmayanlara müjdeli bir haber geliyor. Buna göre GSS prim borcu bulunan ve 18 yaşını doldurmuş olup çalışmayan ve öğrenci olmayan herkesin prim borcu affa dahil olacak. Çalışma Bakanlığı tarafından torba yasa tasarısına sokulacak olan düzenleme sayesinde 4 milyon vatandaşın prim borcu silinmiş olacak. Bu, toplamda 8 milyar liralık borcun silineceği manasına geliyor.

Hastaneler açılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu güne kadar GSS primlerinden 8.5 milyar lira kazanmalıydı fakat bu güne kadar SGK’nın kazandığı miktar 300 milyon lira ile sınırlı kaldı. Şimdi bu borçlar affedilecek ve bu vatandaşlara hastane kapıları açılmış olacak. Af sonrasında bu vatandaşlar sanki sistem yeni yürürlüğe girmiş gibi sıfırdan prim borcu ödemeye başlayacak.

Genel sağlık sigortası affı ile ilgili görüşlerinizi, prim ödemelerinin silinmesi konusundaki fikirlerinizi yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.