Gelişim Psikolojisi Sempozyumu

Gelişim Psikolojisi alanında dünyanın önde gelen isimlerinden ve araştırmacılarından Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü (Leipzig, Almanya) ve Wolfgang Köhler Primat Araştırma Merkezi’nde eş-direktör, Gelişimsel ve Karşılaştırmalı Psikoloji Departmanı’nda Müdür olarak görev yapan Michael Tomasello, Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün ev sahipliğinde konuşma yapmak üzere İstanbul’a geliyor. Tomasello, ‘Dilden Önce İletişim’ başlıklı söyleşisinde sosyal biliş; sosyal öğrenme; insanlarda, çocuklarda ve büyük maymunlarda iletişim ve dil konularına da değinecek.

Gelişim Psikolojisi alanında dünyada en etkili birkaç bilim adamı arasında yer alan Michael Tomasello, 30 Ekim 2012 tarihinde Koç Üniversitesi’nde ‘Dilden Önce İletişim’ başlıklı konuşmasını gerçekleştirecek. Sosyal biliş; sosyal öğrenme; insanlarda, çocuklarda ve büyük maymunlarda iletişim ve dil konularındaki araştırmalarını ve görüşlerini katılımcılarla paylaşacak.

Koç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün düzenleyeceği, gelişim psikolojisinin dünyadaki en önemli temsilcisi Michael Tomasello’nun İngilizce olarak gerçekleştireceği konuşmalarına dileyen herkes ücretsiz olarak katılabilecek.

Program:
Tarih: 30 Ekim 2012, Salı
Saat: 16.00
Yer: Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi

Michael Tomasello Hakkında
Michael Tomasello Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü (Leipzig, Almanya) ve Wolfgang Köhler Primat Araştırma Merkezi’nde eş-direktör, Gelişimsel ve Karşılaştırmalı Psikoloji Departmanı’nda müdür olarak görev yapmaktadır. Küçük çocuklar ve büyük maymunlarda sosyal bilişsel, iletişimsel ve manevi gelişimi inceleyen önde gelen bir bilim adamıdır. Kitapları arasında Why We Cooperate (Neden İşbirliği Yaparız?; MIT Yayınları, 2009); Origins of Human Communication (İnsan İletişiminin Kökenleri; MIT Yayınları, 2008) ; Constructing a Language: A Usage-Based Theory of Language Acquisition (Bir Dilin Oluşumu: Dil Ediniminin Kullanıma Dayalı Teorisi; Harvard Üniversitesi Yayınları, 2003) yer almaktadır. Ödülleri arasında Klaus Jacobs Araştırma Ödülü (2011), Psikoloji Alanında Wiley Ödülü (2011), Hegel Ödülü (2009) ve Guggenheim Bursu (1997) yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.