Geçmişten Günümüze Kadar Kurulan Türk Devletlerinin Yönetim Şekilleri

Geçmişten günümüze kadar kurulan Türk devletlerinin yönetim şekillerinin nasıl olduğunu öğrenmek isteyenler mutlaka yazımızı okumalılar.

Orta Asya’dan bu yana pek çok Türk devleti kurulmuştur. İşte bu devletlerin yönetim şekilleri şöyledir;

Göktürk İmparatorluğu; 552 ve 743 yılları arasında hüküm sürmüş olan bu devleti Kağan ünvanı verilen hükümdar yönetirdi.

Gazneliler Devleti; 963 ve 1183 yılları arasında hüküm sürmüş olan bu devleti padişah yönetmiştir.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu; 1040 ve  1157 yılları arasında hüküm sürmüş bu devlet eyaletler biçiminde yönetilmiştir. Bu eyaletlerin başında hanedan üyelerinden Melik unvanı almış erkek üyeleri bulunuyordu.

Moğol İmparatorluğu; 1206 ve 1294 yılları arasında hüküm sürmüş bu devlet hükümdarlık ile yönetirdi. Hükümdarlık sistemi; babadan oğula geçerdi. Devlet; padişah Cengiz Han’ın yasaları”na göre yönetilirdi.

Osmanlı Devleti; 1299 ve 1922 yılları  arasında hüküm sürmüş bu devlet Padişahlık ile yönetilirdi. Padişahlık ise babadan oğula geçerdi.

İlk  Türk İslam Devletleri; Bu devletlerin başında; sultan, han, hakan adı verilen hükümdarlar bulunurdu. Selçuklularda hükümdardan sonra en yetkili kişi vezir’di.

Orta Asya ve Yakın Doğu’da Kurulan Türk Devletleri; Fatımi, Eyyübi, Memluk, Timur, Babür, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Harzemşah, Moğol, Altınorda Devletleri bu devletlere örnektir. Bu devletlerin çoğu hükümdarlık ile yönetilirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.