Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Saatler

Geçmişten günümüze kadar kullanılan saat çeşitleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Güneş Saati;

Özel olarak tasarlanan milin gölgesi, güneşin hareketlerine göre ayarlanmıştır. Mermer, taş ya da madeni bir zemin üzerinde bulunan mil, güneş hareketlerine göre zamanı göstermektedir.

Su Saati;

Su saatleri tek çanaktan meydana gelmektedir. İçi dolu ve altında bir delik olan çanağın altından su damladıkça zaman ölçülürdü. Bir kaç çanaktan meydana gelen su saatlerinde ise su, bir çanaktan diğer çanağa aktarılırdı.

Kum Saati;

Yumurtaya benzeyen cam kaptan diğer bir kısma kumun veya mermer tozunun akması ile zaman ölçen saatlerdir. Kum saatleri, daha çok kısa zaman dilimlerini ölçmek için kullanılmıştır.

Ateş Saati (Mum saati); 

Ateş saati petrol lambasının alevi ile çalışmaktadır. Tükenen yağın seviyesi ya da yanan mumun seviyesi izlenerek zaman dilimleri ölçülüyordu. Ateş saatinin arkasında bulunan cetvel ise saatleri belirliyordu.

Mekanik Saatler;

Ağırlığın asılı olduğu bir ip ya da zincir vardır. Mekanizma kısa aralıklarla ipi ya da zinciri tutup ve bırakmaktadır bu özelliklik modern olarak kullanılan saatlerde de bulunmaktadır.

Kuvars Saatler;

Bir sene ya da daha fazla ömrü olan pillerle enerjisini alan saatlerdir.

Atom Saatleri;

Hidrojen ya da sezyum gibi atomların sarkaçlar yardımıyla kullanıldığı saat türleridir.

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Saatler Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.