Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir?

Aşağıda geçmişten günümüze aydınlatma teknolojileri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

İnsanların var olduğu tarihten günümüze kadar birçok beşeri ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu da medeniyetlerin kurulmasını ve teknik gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Bu ihtiyaçlardan biri de aydınlatma ihtiyacıdır. Geceleri ay ve yıldızlardan yararlanan insanlar zamanla bunu teknik anlamda geliştirerek çeşitli araç ve gereçler elde etmişlerdir.

Geçmişten günümüze birçok aydınlatma aracı geliştirilmiştir. Ateşin bulunmasıyla başlayan süreç meşalelerin oluşturulmasıyla devam etmiştir. Yanıcı maddelerin bulunması ve yağların yakılması, parafinin keşfedilmesi mum, kandil ve gaz yağı gibi araçların keşfedilmesine yaramıştır.

Günümüze en yakın icatlardan biri de ampuldür. Ampul, 19. yüzyılda icat edilmiştir. Thomas Edison tarafından bin denemenin üzerinde son halini almıştır. Aydınlatma araçları günümüzde elektrik üretiminin farklı kaynaklardan elde edilmesi, taşınması ve depolanması sayesinde geliştirilmiştir.

Floresanlar, tasarruflu ampuller günümüzde kullanılan yaygın aydınlatma araçları olmuştur. LED lambalar da günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. Her şeyden önce enerji alanında tasarruf etmek gerekir. Ateşten elektriğe doğru yaşanan süreçte en büyük kazanımlardan biri elektriğin keşfedilmesinin ardından bir de tasarrufun gerekliliği olmuştur.

Aydınlatma günümüzde hala bir ihtiyaçtır. Elektrik temelli aydınlatma arızalandığında mum ve kandil gibi araçlar yeniden gün yüzüne çıkmaktadır. Bu da ne kadar teknik ilerleme yaşanırsa yaşansın geçmişe dönmeyi bir zorunluluk olarak yaşatmaktadır.

Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir? kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

  2. elinize sağlık, Geçmişten Günümüze Aydınlatma Teknolojileri Nelerdir? kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.