Gaza ve Cihad Anlayışı Ne Demek

Gaza ve Cihad Anlayışı Ne Demek
 • 29.09.2015

Osmanlı Devleti zamanında fetihlerde temel alınan bir düşünce olan gaza ve cihad nedir konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Allah yolunda yapılan tüm hareket ve faaliyetlere cihad adı verilmektedir. Bu düşünceye göre her şeyin üstünde Allah inancı vardır ve her şey onun için yapılır. Kısacası cihad için İslamin hamle yapmasını sağlayan güçtür diyebiliriz.

Ayrıca şunu da dile getirmek gerekiyor; cihad kelimesi savaş anlamına gelmemektedir. Ancak Allah için yapılan fetihler bu şekilde adlandırılmaktadır.

Kafirler üzerine düzenlenen seferlere İslam dininde Gaza adı verilmektedir. Bu kelime “gazv” kelimesinden türetilmiş bir İslam tabiridir. Dinimizde bizzat Hz. Muhammed’in yani peygamberimizin katılıp komutanlık yaptığı seferlere bu isim verilmiştir. Bu tabirden yola çıkarak peygamber efendimizin ölümünden sonra da yapılan seferlere gazve yani gaza adı verilmiştir.

Kısacası; Gaza ve Cihad kelimeleri birbirinden farklı iki kelimedir. Birisi İslama hamle yapma gücü veren bir tabirken diğeri ise kafirler üzerine düzenlenen fetihler anlamındadır.

 

Gaza ve Cihad Politikası Nedir Konulu Yaızmız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Beyza dedi ki:

  Cok sacmasınız gencler

 2. Ramazan dedi ki:

  Bana sadece cihatin ne olduğunu soyleyin

 3. Bekads dedi ki:

  napıyonuz lo veletler seviliyorsunuz

 4. nur dedi ki:

  aynen ayşe sana katılıyorum. Çok haklısın tatlım

 5. Birisi dedi ki:

  Teşekkürler işime yaradı…

 6. herhangi biri dedi ki:

  arda o söz aslında hz. Alinindir :)

 7. ayşe dedi ki:

  Hiç bir şey anlamadım

  1. Ali dedi ki:

   Daha başka nasl anlatabilir ki? Sıkıntı sende demek malesef

   1. Emre dedi ki:

    Aynen kardesim

YORUM YAZ