Gaston Lachaise Kimdir

Gaston Lachaise Hayatı Biyografi, Gaston Lachaise Kimdir

Gaston Lachaise, (d. 19 Mart 1882, Paris, Fransa – ö. 18 Ekim 1935, Ne w York kenti, ABD), Fransız asıllı ABD’li figüratif hey­kelci. Büyük boyutlu çıplak kadın heykelleriyle tanınır.

Bir marangozun oğluydu. On üç yaşınday­ken girdiği zanaat okulunda çeşitli dekoratif sanat tekniklerini öğrendi. 1898’de Güzel Sanatlar Yüksekokulu’na girdi ve kendisi gibi heykelcilik öğrenimi gören Charles Despiau’y- la tanıştı. Başlangıçta Rene Lalique için art nouveau üslubunda dekoratif eşya tasarım­ları yaptı: Karısı Amerikalı olduğundan 1906’da ABD’ye göç etti. Bir süre Boston’ da askeri anıtlar yapan akademik heykelci H. H. Kitson’ın yanında çalıştıktan sonra 1912’de Nevv York’a giderek heykelci Paul Manship ile birlikte çalışmaya başladı.

En ünlü yapıtı olan “Ayakta Duran Kadın” (1912-27, Albright-Knox Sanat Galerisi, Buffalo), Lachaise’in iri göğüslü ve kalçalı çıplak kadın tipinin tipik bir ör­neğidir. ABD’deki birçok müzede bu hey­kelin tunç dökümleri bulunur; New York kentindeki Modern Sanat Müzesi’nde de 1932 tarihli bir uyarlaması vardır. Lachaise ayrıca iyi bir portre heykelcisi olarak tanı­nır.

Gaston Lachaise

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.