Frank Abney Hastings Biyografi

Frank Abney Hastings Kimdir, Frank Abney Hastings Hayatı

Frank Abney Hastings (d. 1794 – ö. 1 Haziran 1828, Zâkinthos, Yunanistan), Yu­nan Bağımsızlık Savaşı (1821-32) sırasında Yunan ordularında çarpışmış İngiliz deniz subayıdır. Deniz çarpışmalarında buharlı savaş gemisi kullanan ilk komutandır.

General Sir Charles Hastings’in oğluydu. 1820’lerde ordu disiplinini bozduğu gerek­çesiyle Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden uzaklaştırıldı. Ardından, Osmanlı yönetimi­ne karşı başlatılmış olan Yunan Bağımsızlık Savaşı’na katılmak üzere Yunanistan’a gitti.

Yunanistan’da bulunduğu yıllarda, eski gemilerden oluşan Yunan donanmasını güç­lendirmeye çalıştı. 1824’te, Lord Byron’ ın ve Londra Yunan Komitesi’nin mali desteğini sağlayarak, İngiltere’ye altı adet buharlı savaş gemisi ısmarladı. Ama bu gemilerin yalnızca biri tamamlanabildi. O dönemde Akdeniz’deki en hızlı ve en mo­dern savaş gemisi olan “Karteria” adlı bu gemi, Hastings’in geliştirdiği bir yöntemle gülleleri akkor halinde ateşleyen 31 kg’lik dört topla donatılmıştı.

Hastings’in, Korinthos Körfezinin açıkla­rında yedi Osmanlı gemisini batırması üzeri­ne, 25 Eylül 1827 tarihli mütareke uyarınca Navarin Limanından ayrılmaması gereken Osmanlı-Mısır donanması, bölgeden ayrıl­mak için harekete geçti. Bunun üzerine Navarin önlerine gelen İngiliz-Rus-Fransız kuvvetleri Osmanlı-Mısır donanmasını Na­varin Deniz Savaşı (20 Ekim 1827) olarak bilinen çarpışmada büyük bir yenilgiye uğ­rattı. Hastings, Navarin Deniz Savaşı’nın ardından adalarda ve Yunan anakarası kı­yılarında yürüttüğü harekâtlarla Yunan topraklarını genişletti ve stratejik açıdan önemli noktalan ele geçirdi. Missolonghi’yi ele geçirmek için düzenlediği bir sefer sıra­sında Anatolikön’da yaralandı ve kısa bir süre sonra öldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.