Fotosentez Nedir

Fotosentez konu anlatımı, fotosentez nedir kısaca, fotosentez hakkında bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

Organik olarak beslenen bitkiler, kendi besinlerini kendileri üretirler. Bitkilerin kendi besinlerini üretmeleri için yaptıkları işleme ise fotosentez denir.

Bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özellik olan fotosentez, bitki yapraklarına yeşil renk veren klorofil pigmentleri yardımıyla oluşmaktadır. Klorofil sayesinde bitkiler fotosentez için ihtiyaç duydukları güneş enerjisini güneşten emer.

Bitkiler güneş enerjisini kimyasal bir enerji çeşidine dönüştürür ve bunun sonucunda nişasta olarak bu enerjiyi depolarlar. Bitkiler için büyük bir enerji kaynağı olan nişasta, bitkiler tarafından büyümek ve gelişmek için kullanılır.

Fotosentez formülü:

Güneş enerjisi + Karbondioksit + Su = Glikoz (şeker)

Bu formülden de anlaşılacağı gibi fotosentez, en az bitkiler kadar doğadaki diğer canlıların da ihtiyacıdır. Çünkü bitkiler ihtiyaç duydukları besinleri üretebilmek için karbondioksite gereksinim duyarlar.

Bu nedenle bitkilerin yaptığı fotosentez olayı bitkiler başta olmak üzere bir çok canlı için oldukça önemli bir olaydır.

Fotosentez Nasıl Gerçekleşir, Fotosentez Nasıl Olur Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.