Fotometri Nedir

Fotometri ne demek, Fotometri nedir açıklıyoruz.

FOTOMETRİ (Fizik)

Işık miktarının ölçülmesini, cisimlerin ışığı iletme, dağıtma, yansıtma gibi özellik­lerini inceleyen fiziğin bir bölümüdür. Işık kaynaklarının şiddetlerini karşılaştırmaya yarayan ilke ve metodları araştırır.

Bir ışık kaynağının şiddetini belirlemek için ışık şiddet birimleri seçmek ve verilen ışık kaynağının şiddetini bu birimlerden herhangi birinin şiddetiyle karşılaştırmak gerekir.

Fotometride kullanılan ışık şiddeti bi­rimleri:

a) Uluslararsı mum: Önceleri kullanı­lan, özel ebatlarda yapılan ve ışık şiddeti saate 7,8 gram yazan bir ispermeçet mu­munun yatay bir doğrultuda bakıldığı an bu kadardır. Ayar kaynağı olarak etanolları yapma zorluğu yüzünden ergime sıcaklığı 1770°C olan platin kullanıldı. Bu da platin yüzeyinin 1 cm2‘sinin kendisine dik olan bir doğrultuda verdiği ışık şiddeti “20 uluslara­rası mum”a eşit bulundu ve buna Viyol adı verildi.

b) Yeni mum: 1948’den bu yana kulla­nılmaktadır. Yeni mum, uluslararası mum­dan çok az küçüktür. Platinin ergime sıcak­lığında bulunan bir siyah cismin 1 cm2‘lik yüzeyinin bir doğrultuda verdiği ışık şidde­tinin 1/60,5’dir.

Fotometride dört temel büyüklük söz konusudur; bir kaynağın mum cinsinden ölçülen şiddeti, bir ekran üzerinde lüks cin­sinden ifade edilen aydınlanma, bir ışık de­metinin taşıdığı lümen ışık miktarı ve görü­nür yüzeyin birim şiddetidir.

Bu büyüklüklerin ölçülmesi ekranı dağılmalı olmayan bir fotometri ile yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.