Fosil Nedir Çeşitleri Ve Yararları Nelerdir

Fosil nedir yararları ve çeşitleri nelerdir öğrenmek istiyorsanız mutlaka yazımızı takip edin.

Fosil; Jeolojik zamanda yaşamış olan canlıların taşlamış kalıntılarına verilen addır. Tarih devirleri henüz başlamadan evvel toprak altında gömülüp orada kalmış, değişik bir biçim alarak ” taşlaşmış ” olan hayvan ve bitki kalıntılarıdır.

Fosil çeşitleri ise şunlardır;

Bitki Fosilleri : Çoğunlukla şekil açısından sert tohumlar ve tahta kısımları fosilleşmiş şeklinde bulunurlar. Çiçek ve yapraklar şeklini korumaz ve bozulurlar. Fakat karbon etkisi sayesinde yapısındaki çok ince detayları bile muhafaza edilir.
Hayvan Fosilleri : Hayvanların dişleri, kemikleri ve kabukları, deri, et, kürk, tüylerinden daha sık görülen kalıntılarındandır. Çoğunlukla araştırmalarda kemikler elde edilir fakat Alaska, Siberya gibi soğuk bölgelerde bazen bütün hayvan fosili elde edilmiştir. Bu bölgelerde bulunan ve soğuktan donan hayvanlar fosilleşerek bütün haliyle milyonlarca sene muhafaza edilmiştir.
Kabuklu Deniz Canlıları : Milyonlarca sene evvel deniz yüzeyi ile kaplı olan yerlerden su geri çekildiğinde kabuklu deniz canlıları toprakta kalmıştır. Böylece uzun yıllar muhafaza edilmişlerdir.
Amberler : Ağaç reçinesinde kalan hayvan fosillerine denir.

Fosillerin yararları ise şunlardır;

– Tortu kayaçların oluşum zamanları konusuna açıklık getirir.
– Fosiller, bulunmuş olduğu bölgenin geçmiş yıllardaki coğrafik özelliklerini ve durumunu, iklimini ve bitki örtüsünü anlatır.
– Bugün hayat sürmeyen, nesilleri tükenmiş bitki ve hayvanlar hakkında izler taşır.
– Canlıların yapısal ve biyoojik değişimini açıklar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.