Fosfatın Ülke Ekonomisine Katkısı

Fosfatın ülke ekonomisine katkısı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Fosfat madeni ülkemizde de çıkarılan ve bir çok alanda kullanılan ve bu nedenle de ülke ekonomisine katkısı olan bir madendir.

Fosfat madeni ülkemizde Mardin’in Mazıdağı Alt Bölgesi’nde, Bingöl-Bitlis Alt Bölgesi’nde, Aşağı Fırat Bölgesinde çıkarılmaktadır. Fosfat madeni her ne kadar ülkemizde çıkarılsa da çok fazla çıkarılmamaktadır bu nedenle de fosfatın ülke ekonomisine katkısı orta seviyede bulunmaktadır.

Kayaçlar şeklinde bulunan tuz bileşikleri halinde olan fosfat, yapay gübrelerin yapımında ve ilaç sanayide kullanılırken aynı zamanda petrokimya sanayi, gübre sanayi, çimento, cam ve seramik sanayi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Türkiye’de yani ülkemizde fosfat yatakları yukarıda da saydığımız gibi oldukça sınırlıdır. Ülkemizde asıl olarak fosfat çıkarılan illerimiz ise; Adıyaman, Bingöl ve Bitlis illeridir. Ayrıca Adıyaman, Bingöl ve Bitlis illerindeki fosfat yataklarından çıkarılan fosfat Mardin- Mazıdağı fosfat işletmelerinde işlenerek sanayi alanlarında kullanılmaktadır.

Fosfatın Ülke Ekonomisine Katkısı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.