Fiziksel ve Kimyasal Değişim Örnekleri 10’ar Tane

Aşağıda fiziksel ve kimyasal değişim örnekleri 10’ar tane kısaca olarak ele alacağız.

Maddeler, belli bir hacmi olan, kütlesi bulunan ve eylemsizliğe bağlı olan varlıklardır. Doğada maddelerin belli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler fiziksel ve kimyasal olarak şekillenmektedir. Fiziksel ve kimyasal özellikler zamanla fiziksel etkiler doğrultusunda değişebilir.

Isı, sıcaklık, nem, basınç, sürtünme, elektriklenme, çürüme gibi fiziksel be kimyasal durumlar maddelerin fiziksel be kimyasal olarak değişim yaşamasına neden olmaktadır. Fiziksel değişim, maddenin dış görünümünde meydana gelen değişimdir. Aşınmalar, parçalanmalar fiziksel olmaktadır. Kimyasal değişim, maddenin iç yapısında meydana gelen değişimdir.

Fiziksel değişimin yaşanması maddenin bir daha eski haline gelebilir olması anlamına da gelmektedir. Kimyasal değişimde ise bu durumdan söz etmek mümkün değildir. Doğada birçok fiziksel ve kimyasal değişim yaşanmaktadır. Bu da canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar. Günlük hayatımızda birçok fiziksel ve kimyasal değişim yaşanmaktadır.

Fiziksel ve kimyasal değişimlere örnekler şu şekildedir:

Fiziksel değişim örnekleri şu şekildedir:

*Yumurtanın kırılması

*Kağıdın yırtılması

*Ağacın budanması

*Tuzun suda çözünmesi

*Patatesin dilimlenmesi

*Elmanın dilimlenmesi

*Bardağın kırılması

*Yağın erimesi

*Buzun erimesi

*Suyun donması

Kimyasal değişim örnekleri şu şekildedir:

*Çayın olması

*Kahvenin pişmesi

*Yemeğin olması

*Odunun yanması

*Kağıdın yanması

*Demirin palanması

*Köftenin pişmesi

*Patatesin kızarması

*Yumurtanın pişmesi ve kaynaması

*Sütün ekşimesi

Fiziksel ve Kimyasal Değişim Örnekleri 10’ar Tane Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. elinize sağlık, Fiziksel ve Kimyasal Değişim Örnekleri 10’ar Tane kısa ve harika olmuş, beğendim, bu arada sınıfın en çalışkan ve güzel kızıyım, tembellere kapak olsun :)

  2. süpersiniz, ödevim Fiziksel ve Kimyasal Değişim Örnekleri 10’ar Tane kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.