Fiziğin Alt Dalları Nelerdir

Fiziğin alt dallarının neler olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Fiziğin 8 alt dalı bulunmaktadır. İşte bunlar ve ilgilendikleri konular…

1) Mekanik Fiziği: Fiziğin bu dalı güneş sistemini, gezegenlerin işleyişini, kuvvet ve hareket ve durgunluk mekanizmasını ele alır. Klasik fizik olarakda bilinmektedir.

2) Elektrik Fiziği: Fiziğin bu dalı elektrik yüküyle birlikte işleyen yükler sayesinde oluşan elektrik akımını ve elektrik yükünün ilerlemeden durması üzerinde duran bir daldır.

3) Manyetizma Fiziği: Evren üzerindeki manyetik alanları ve burda meydana gelen kuvvet ile etkileri yakından inceleyen bilim dalıdır. Bu dal özellikle demir, nikel, kobalt gibi maddeleri kendine doğru çeken mıknatıslarla ilgilenir.

4) Atom Fiziği: Bu fizik dalı maddenin yapısını oluşturan atomları nitelikleriyle beraber ele alır. Bu dalla ilgilenen bilim adamları araştırmalarında manyetik ışımaları çözmek için bulunmuş olan spektrometreden faydalanır.

5) Termodinamik: Bu fizik dalı ısı, sıcaklık, genleşme, enerji, enerji etkileşimleri ve değişimleri konularını ele alır.

6) Optik: Fiziğin bu dalı ışık, ışığın anatomisi, nasıl kırıldığı ve yansıdığı gibi konuları ele alır. Aynı zamanda mercek, dürbün, mikroskop, teleskop gibi optik içeren aletleri bu dal sayesinde meydana gelmiştir.

7) Nükleer Fizik: Bu fizik dalı atom çekirdeğinin anatomisini, atom çekirdeğinin içinde bulunan nötron ve protonların birlikte kalmasına yardımcı olan nükleer kuvvetleri, çekirdeğin yansımalarını ve bunun sonuçlarını ele alır.

8) Katı Hal Fiziği: Bu fizik dalı biçimi kolay değişemeyen ve şekil itibariyle fazla sert halde buluna maddeleri ele alır. Başlıca incelediği maddeler kristal yapılardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.