Fiyort Tipi Kıyılar Nerede Görülür

Fiyort kıyı tipi türkiyede var mı, fiyort kıyı tipi nerde konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Kıyıların şekil almasında bir çok faktör etkilidir. Kıyıların şekillenmesinde etkili olan faktörleri; dalgalar, akıntılar, gel-git, akarsular, buzullar, iç kuvvetler, kıyıdaki dağların uzanış biçimi, canlılar ve rüzgarlar olarak sıralayabiliriz.

KIYI TİPLERİ

Enine tipi kıyılar; Dağların kıyıya dik uzandığı kıyılarda enine kıyılar görülmektedir. Ege Bölgesi enine kıyı tipinin görüldüğü bir bölgedir. Enine kıyı tiplerinde girinti ve çıkıntılar fazladır ve kıta sahanlığı oldukça geniştir.

Boyuna tipi kıyılar; Dağların kıyıya paralel uzandığı kıyılarda boyuna kıyı tipi görülür. Karadeniz kıyıları, Akdeniz kıyıları boyuna kıyılara örnektir. Bu kıyı tipinde girinti-çıkıntı az, iç kısımlara ulaşım güçtür. Ayrıca doğal limanlar oldukça azdır ve hinterlandları dardır.

Ria tipi kıyılar; Deniz sularının akarsu vadilerini kaplaması sonucunda meydana gelen kıyı tipidir. İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazları, Haliç ve Güney Batı Anadolu kıyılar Ria kıyı tipine örneklerdir.

Dalmaçya kıyı tipi; Kıyıya paralel uzanan dağların çukurlarında biriken deniz sularının oluşturduğu kıyı tipidir. Dağların yüksek bölgeleri aynı zamanda kıyılarda adalar meydana getirirler. Mesela; Adriyatik denizi ve Türkiye’de de Antalya-Kaş kıyıları Dalmaçya kıyı tipini örnektir.

Fiyort tipi kıyılar; Buzul vadilerinin su altında kalması sonucunda meydana gelen kıyı tipleridir. İskandinav yarımadasındaki kıyılar fiyort tipi kıyılara en iyi örnektir. Ülkemizde ise fiyort tipi kıyı örneği bulunmamaktadır.

Fiyort Tipi Kıyılar Nerede Görülür Konulu Yazımız Hakkındaki yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.