Finans Sektörü Mobile Kayıyor

Finans Sektörü Mobile Kayıyor hakkında bilgi kısaca.

Günümüzde bankacılık sektörü mobilite ve inovatif bulut gibi bilgi teknolojilerine sıkça başvuruyor. Bunun üzerine yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu üzere bankaların çoğu geleceğin en mühim yönelimi olarak mobil finansı görüyor.

Bankacılık Sektöründe İnovatif Bilgi Teknolojileri ismindeki bir rapor hazırlayan SAP, dünyanın ileri gelen yazılım ve kurumsal uygulama şirketi, Londra’da düzenlediği bir toplantı ile bu raporun sunumunu yaptı.

SAP araştırmayı Frankfurt Üniversitesi İşletme ve İktisat Fakültesi, New York Üniversitesi Stern İşletme ve Yönetim Fakültesi, Basel İş Dönüşümü Akademisi ve  Kuzeybatı İsviçre Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversitesi ile birlikte yürüttü. Bankacılık sektöründeki en son yönelimlerin değerlendirildiği araştırmada bankaların %60’ının geleceğin trendi olarak mobil finansı gördüğü ortaya çıktı.

Araştırmada en çok dikkat çeken konulardan biri raporlama ve regülasyon ihtiyaçları hususunda düzenleyici kurumların beklentileri ile bankaların bu beklentilere çabuk adapte olma gayreti idi. Bankaların çoğu IT bütçelerini arttırmayı planlıyor. Çünkü değişen global yarış, inovatif bankacılık çözümlerine yatırım yapmayı yeni ihtiyaçları karşılayabilecek tek yol olmaya itiyor.

Araştırmaya katılanların %65’i geleceğin en önemli yönelimi olarak mobiliteyi gösterdi. Araştırmada sektör için çok mühim olan teknoloji sahasına yönelik detaylı öngörüler paylaşıldı. Mobil dışında katılımcıların %48’i bellek içi veri tabanı teknolojilerini, %47’si de bulut bilişimi seçti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Hindistan mobil bankacılığın en yaygın olduğu ülkeler olarak gözüküyor. Banka müşterilerinin 4’te 1’i güncel bilgiye göre finansal hizmetlerini akıllı cihazlardan yürütüyor.

İspanyol katılımcıların araştırmaya en büyük katkısı bilgisayar ve mobil cihazları ülkelerindeki finans yönetimi konusunda karşılaştırmaları oldu. Buna göre penetrasyona bakıldığında mobil cihazlar bilgisayarlardan daha yüksek seviyede gözüküyor. Bu sebeple mobil kanal ağırlığı arttırılıyor ki nüfusun gün geçtikçe büyüyen kısmına hizmet ulaştırılabilsin.

Büyük veri alanında katılımcı bankalara göre bankaların en büyük beklentileri şu şekilde sıralanabilir:

– Müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmet geliştirebilmek

– Bankaların ticari stratejilerinde iyileştirmeye gitmek

– Daha net öngörüye sahip pazar araştırmaları yapabilmek

– Dış ve iç sorunlara karşı daha hızlı refleksler geliştirmek

– Hız ve kalite artışını karar verme aşamasında arttırmak

– Maliyetleri azaltıp gelirleri arttırmak

Araştırmaya Avrupa’dan, Afrika’dan ve Amerika Birleşik Devletleri’nden pek çok banka, denetçi, danışmanlık şirketi ve düzenleyici kurum katıldı. Bunların yönetimindeki 20 müdür araştırma kapsamında ankete tabi tutuldu. Buna göre bankaların %61’i önümüzdeki üç sene geçmeden %25’lik bilişim bütçesi artışı yapacak.

Tüm dünyada 66.750 kadar çalışanı bulunan SAP’ın faaliyet gösterdiği sektör sayısı 25’ten fazla. Bu sektörlerden bazıları otomotiv, tekstil, üretim, gıda, perakende, sağlık, kamu sektörü ve finanstan oluşuyor. Farklı ölçeklerde müşterilere sahip olan SAP’ın iş sürecine destek verdiği 258.000’den fazla müşterisi mevcut. 2001 senesinde SAP’ın 61. ülke ofisi olan SAP Türkiye kurulmuştu.

Bankacılığın Geleceği Mobilde Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.