Filistin BM Gözlemci Devlet Oldu mu

Filistin devlet oldu mu, Filistin’in BM’deki oylamayla “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne kavuşması bekleniyor. Filistin devlet olacak mı oldu mu , son durum bu sayfada …

Filistin , bugün BM Genel Kurulu’nda Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da konuşma yapacağı “Filistin Sorunu” başlıklı oturumda halen “gözlemci kuruluş” olan statüsünü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne çıkarmaya hazırlanıyor.

Filistin devlet oldu mu

Şimdiye kadar 132 ülkenin Filistin Devleti’ni tanıdığı göz önüne alındığında, “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü için yapılacak oylamanın, tasarı için ret oyu kullanacağını açıklayanüyelere rağmen olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Tam üye olmasa bile “gözlemci devlet” statüsü, Filistin’in artık BM’de bir devlet olarak kabul edilmesi anlamına gelecek.

Davutoğlu destek için New York’ta

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu’nda bugün yapılacak oylama öncesi New York’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüştü.

Görüşmede ”İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu’nda ‘üye olmayan devlet’ statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak” ifadelerini kullanan Davutoğlu, ”Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM’de dalgalanacaktır” dedi.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, kendilerine verdiği destekdolayısıyla Davutoğlu’na teşekkür etti.

Oylamadan sonra yaptırımların kaldırılması için adımlar atacaklarını belirten Maliki, ‘Sayın kardeşim Davutoğlu, bu önemli ve tarihi günde bizleri yalnız bırakmadı” dedi.

Maliki, Genel Kurul’daki oylamadan sonra kutlamayı da Türkevi’nde yapacaklarını söyledi.

Yunanistan’dan evet oyu

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Toplantıda Filistin’in ”gözlemciülke” başvurusunda ”evet” oyu kullanacağı belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.