Feodalite Nedir

Siyasi ve askeri gücün elinde bulunduğu, toprak ayrıcalıklarına sahip olan senyörler yani diğer adıyla derebeyler ile bu düzene bağlı olan köleler sınıfının kurduğu sistem anlamına gelen feodalite ne demek konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

 

Ortaçağ döneminde Avrupa’da üzerinde yaşayan köylülerle birlikte toprakları kendi malı gibi gören ve buralarda söz sahibi olan kişilerin oluşturduğu sisteme Feodalizm adı verilmektedir.

9. yüzyılda başlayıp Ortaçağ döneminin yarısına kadar devam eden bu düzen ekonomik ve siyasi bir sistemdir. Devlt yönetiminde bulunan toplumlarda bu kişiler toprağı paylaşmışlardır ve o dönemdeki köleleri bu topraklarda çalıştırmışlar ve bu kölelere serf adı verilmiştir.

Feodal beylere ait olan bu topraklarda çalışan köleler bu toprakları sahipleri için işliyorlardı ancak çok küçük bir alanın hasadı kendi beslenmeleri için ayrılıyordu. Bu durum analiz edildiğinde ise ilkel köle kavramı ile serf kavramının aslında birbirinden biraz farklı olduğu görülmektedir. Çünkü ilkel köleler tamamen alınıp satılan birer maldır ve çalıştıkları topraklarda kendilerine hiç bir şey alamazlar.

Bu sistem Osmanlı Devletinde ise derebeylik şeklinde görülmektedir. Ancak aralarındaki fark; derebeyler, feodal beyler gibi şatolarda yaşamamışlardır ve şatolar yaptırmamışlardır.

Derebeylik Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.