Fenikeliler Hakkında Bilgi Maddeler Halinde

  • Fenikeliler, Lübnan Dağları ve Akdeniz sahili arasında bulunan kıyı şeridinde kurulmuştur.
  • Fenikelilerin yaşadığı bölge tarıma elverişli bölgeler değildi ve ayrıca Fenikeliler, Mısır’dan başlayarak Anadolu’ya kadar giden önemli ticaret yolu üzerinde bulunuyordu bu nedenle de Fenikeliler ticaret faaliyetleri konusunda kendilerini geliştirmişlerdir.
  • Fenike uygarlığı küçük küçük şehir devletçikler halinde yaşamışlardır ve bu şehir devletleri krallık sistemi ile yönetilmiştir.
  • Fenikeliler kurdukları kolonilerine sadece ticari faaliyetler yapmak için gidiyorlardı bu nedenden dolayı da Fenikeliler askerliğe önem vermemişlerdir çünkü kolonilerini sadece ticaret için kullandıklarından dolayı bu kolonileri koruma ihtiyacı duymamışlardır. Aslında bu nedenlerden dolayı da Fenikeliler kısa bir süre sonra ticaret kolonilerini kaybetmişlerdir.
  • Fenikeliler medeniyetinin insanlığa en önemli katkısı ise günümüzde kullanılan Latin alfabesinin temelini meydana getiren 22 harfli ilk alfabeyi kullanmış olmalarıdır. Bu alfabenin adı “Fenike alfabesi”dir.
  • Fenikeliler; denizcilik ve ticaret faaliyetlerinde oldukça kendisini geliştirmiştir ve Fenikeliler Doğu ve Ön Asya uygarlıklarındaki gelişmeleri Batı’ya ulaştırmışlardır ve böylece kültürler arasında etkileşim olmasına ortam hazırlamıştır.

Fenikeliler Hakkında Kısa Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.