Fen ve Teknoloji Ortak Sınav Soruları ve Cevapları TEOG

Fen ve Teknoloji dersinden merkezi ortak sınav bugün yapıldı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi TEOG Fen ve Teknoloji Merkezi Ortak sınav soruları ve cevap anahtarı bu sayfada eokul-meb.com’da sizlerle olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından TEOG Fen ve Teknoloji soruları ve cevapları birazdan aktarılacak. Kamuoyuna açıklandı.

ortak sınav soruları fen ve teknoloji

8.Sınıflar 1. Dönem Ortak Sınavları Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarı Yayınlandı Kitapçıklara Tıklayarak Bakabiliriniz.

  

DERSLER KİTAPÇIKLAR
Türkçe  A Kitapçığı    B Kitapçığı 
Matematik  A Kitapçığı   B Kitapçığı
Din Kültürü  A Kitapçığı   B Kitapçığı
Fen ve Teknoloji    A Kitapçığı   B Kitapçığı
İnkilap Tarihi  A Kitapçığı   B Kitapçığı
İngilizce  A Kitapçığı   B Kitapçığı

Fen ve Teknoloji Dersi TEOG Merkezi Ortak Sınav Sorularını Hatırladıklarınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilir ve Okuyabilirsiniz.

Fen ve Teknoloji Ortak Sınav Soruları Hakkında Paylaşımlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Saat 09:00’da başlayan Fen ve Teknoloji ortak sınavı 40 dakika sürdü. Öğrenciler daha önce kendilerine bildirilen TEOG Fen ve Teknoloji ortak sınav konuları doğrultusunda soruları yanıtladılar. Fen ve Teknoloji Merkezi ortak sınav soruları ve cevap anahtarı ile Fen ve Teknoloji ortak sınav yorumları sayfamızda. Sevgili öğrenciler Merkezi Sistem Fen ve Teknoloji Ortak sınav soruları MEB tarafından açıklanır açıklanmaz sizlere duyuracağız. Aşağıdan TEOG Fen ve Teknoloji soruları hakkında yorumlarınızı ve hatırladığınız soruları hemen paylaşabilirsiniz.

TEOG Merkezi Fen ve Teknoloji Ortak Sınav Soruları ve Hatırladığınız Cevapları Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

26 yorum

 1. Kutup tilkisi sorusu İPTAL olmalı çünkü 2 farklı neden var.Birincisi
  tamam ben araştırdım acayip bir sitede diyor ki ( adını unuttum sitenin) kutup tilkisinin yazın kürk renginin değiştirmesi adaptasyondur.Yani bukelamun gibi belli şartlarda renk değiştirme özelliği kalıtsallaşmış ve adaptasyon olmuş.AMA BUNU MEB VEYA HERHANGİ BİR YAYINEVİ KENDİ KİTAPLARINDA ANLATMAMIŞ,WİKİPEDİA’DA BİLE YAZMIYOR.İkincisi eğer mantıklı olarak düşünmek gerekirse zaten vücutlarının tüylerle kaplı olması çoğu hayvana özgü ama orada tüy miktarından ya da kalınlığından bahsetmiyor.BU NE ŞİMDİ?

 2. Arkadaşlar balıklı soruda Darwin’e göre evrim diyoruz da ası üstünde Darwin’e göre….. Evrim falan yok belki.. İptal olmalı soru bilfen bile iptal dedi ??

 3. Bu sınavda çok büyük bir haksızlık oldu . Ben fenden 3 dinden 1 yanlış yaptım . Dinde zekat nasıl verilmeli sorusundaki A şıkkı sadakayla ilgilidir oradan zekata ulaşamıyoruz ama kitabı biraz tararsak o ayeti tam da zekat nasıl verilmeli paragrafında buluyoruz ben D demiştim yine görsem yine D yaparım orada yetim falan demesi kafaları çok şaşırttı . Fende tilkili soru ve ilaçlama sorusunu yanlış yaptım okulumuz o iki soruyu itiraz etti . Tilkili soruda ” kışın ” “dönüşmesi ” kelimeleri insanın kafasını çok karıştırdı . İlaçlama sorusunda ise D bilimsel olarak oluyormuş eğer bir ortamda ölüm oranı artarsa yaşayan bitkilere daha fazla yer kalıp üreme miktarı artarmış ama bitkilerin daha önce mutasyon geçirdikleriyle ilgili bir şey çıkaramıyoruz . Balıklı soruyu doğru yaptım ama çok çok zorlandım yanlış yapan arkadaşlarım çok haklılar her varyasyon ve doğal seçilimin olması hep evrim olmaz ama 3 şık evrim var diyor eğer o 3 şıktan birini işaretlerseniz diğer iki şık da yanlış çıkıyordu o yüzden B oluyor . Ben balıklıyı doğru yapmama rağmen çok zorlandım ve umarım iptal olur çok yanlış bir soru . 3 tane kazık soruyu çok yakın yerlere koyduktan sonra motivem düştü ve tuzlu soruda cismin yoğunluğunu sıvının yoğunluğu diye okuyup yanlış yaptım . Bence iptal beklemeyin çünkü eğer bir sınavda 3 soru iptal olursa TÜM SINAV İPTAL OLUR . milli eğitim bunu yapmaz 3 sene önce fransızcayı yanlış okuyup iptal etmemişti o yüzden farklı bir yoldan ilerleyip iptal ettirmemiz lazım bildiğiniz gibi elazığda fen kitapçığı çalındı savcılık araştırıyor dava açalım eğer birlik olursak fen sınavı yenilenebilir .

 4. tilki tavşan sorusu kesinlikle c olmalı çünkü d modifikasyona giriyor. c şıkkı basit bir adaptasyon olsada cevap olarak en mantıklısı c olmalı bu soru kesinlikle iptal edilmeli herkes itirazını dile getirsin lütfen bu duruma kayıtsız kalmayın…

 5. Arkadaşlar ben de hepiniz gibi sınav mağduruyum Fen Ve Teknoloji soruları hakkında yorumum olacak A kitapçığ 8. soru (Tavşan Tilki sorusu)Soruda adaptasyon kazanımı değerlendiriliyor;
  A)Şıkkı yanlış
  B)Şıkkı yanlış
  C)Şıkkı yukarıda yaşamaya uyum sağlamış dediği için doğru ama gelişmiş bir adaptasyon değildir
  D)Şıkkı ise bir Modifikasyondur çünkü sabit bir tüy rengi değildir bunun kanıtını da zaten şıkta verilmiş (Kışın diyor)Bende bu soruyu sizin gibi ‘C’ şıkkı yaptım ama bu soru KESİN HATALI!!!

 6. Fende tilkili soru hatalı çünkü kışın renginin beyaza dönüşmesi diyor eğer bir şeyde dönüşme varsa bu kalıcı değildir dolayısıyla da adaptasyon olmaz bu soru iptal edilmeli.

 7. Arkadaşlar size tilki tavşan sorusundan bahsedeceğim.Bence ‘C’ olmalı.Soruda yaşadıkları bölgeye uyum sağladıkları diyor. Burada adaptasyondan bahsediyor ve adaptasyon kalıcıdır. D şıkkında tüyün kışın beyaza ‘dönüşmesi’ bir modifikasyondur.Örnek olarak kaktüsü verelim,kaktüsün dikenli olması adaptasyondur.Siz bu kaktüsü alır da soğuk bir yere koyarsanız bir şey değişmez.Çünkü diken adaptasyondur ve kalıcıdır.Fakat çuha çiçeğinin sıcak yerlere ve soğuk yerlere göre renk değiştiresi modifikasyondur.Kıllı olması soğuktan koruduğu için daha genel bir kapsamı içerir.

    • —–ARKADAŞLAR ŞUANDA İSTEDĞİMİZ FEN, ANADOLU GİBİ OKULLARI ELİMİZDEN ALMAYA ÇLIŞIYORLAR. BUNA SESSİZ KALMAYALIM. BEN MEB’E ŞİKAYETİMİ ETTİM AMA İSTEDİĞİM CEVABI ALAMADIM. BAŞBAKANA MESAJ YAZDIM ONU BEKLİYORUM. NE OLURSA OLSUN BU SINAV 1 GECEDE HAZIRLANMIŞ OLDUĞU BELLİ. VE BU KADAR HATA ZATEN TÜM MEB SINAVLARINDA OLUYOR —–

  • kesinlikle katılıyorum,cevap c olmalı,yıllardır national cographyi izliyorum yazın tüyleri beyaz kışın ise kahveye dönüşen tek bir hayvan yok ,ayrıca bu çok uçuk bir örnek varsada genel kültür istiyor.kesinlikle c şıkkı olmalı.Ayrıca dinde ömer sorusuda kesinlikle ali-imran suresidir,duha suresi sadakayı anlatır.

 8. fen a kitapcığı 6.soru kesinlikle tartışmaya açıktır.Böyle kesinliği olmayan iyi kurgulanmamış sorular sorulmuş olması yerinde değildir.İptali gerekir.
  Din kültüründe 18.soruda zekatın verilişinin yolu duha süresi olamaz.Duha süresi sadakanın verilişini açıklar.Oysa Ali imran süresinde sevdiğiniz şeylerden vazgeçerek Allah yolunda harcanmasının (zekat, hayır işleri vb.gibi )yerine getirilmesi daha isabetlidir.Çünkü para gibi insanoğlunun sevdiği şeyden ALLAH RIZASI için vazgeçmesi ve zekatı yerine getirmesi çok istenen bir davranıştır.VE farzdır.Bu sorunun da iptali şarttır.Lütfen çalışan öğrencilerin hakkı yenmesin.

 9. fen ve teknoloji a kitapçığı 15. sorununun cevabı ne lütfen doğru vecap verin soru yu hatırlamadıysanız internetten bakın lütfen söyleyin hani şu deneyli soru olan

 10. kutuplarda yaz kış olabilir ama bu bize hiçbir zaman söylenmedi ve soru çelişki yarattı bu kadar çelişkili soruları nasıl doğru yorumlayabilirdik bu soruları hazırlayanlar bize fen öğretirse olacağı budur.

 11. BEN bu sistemin ta m… FEN CEVAPLARINDA :%100 SORUN VAR ÜSTÜNE ÜSTÜNHATALI SORULAR SORUYOLAR SONRA İPTAL DİYOLAR BİZİM BURDA HAYATIMIZ SÖZ KONUSU ÖZEL OKULA GİDENLER İÇİİN BİR SORUN YOK AMA ŞUNU UNUTMAYIN BU SINAVA TAA DOĞUDA HİÇ ÖĞRENİM GÖRMEMİŞ ÇOCUKLADA GİRİYOR MEB BUNUDAA GÖZARDI ETSE ORTADA HİÇBİR SORUN KALMAZ BEN BU ZENGNLERN TA M.

 12. Tüm sorularım full. Sorularda hiçbir yanlışlık yok. Balıklı soruda aynı tür içinde farklı özelliklere sahip bireyler olması eşeyli ürememnin kanıtıdır. Eşeyli üreme darwinin teorisi olan varyasyondur. Varyasyon varsa tür evrim geçirmektedir. B şıkkına ise hiçbir şekilde ulaşılamaz. Yalnız adaptasyon sorusunun biraz sıkıntılı olduğunu itiraf etmeliyim. Ama araştıran arkadaşlar himalaya tavşanının soruyla alakalı olmadığını, kutuplarda yaşayan hayvanlırın beyaz kürklü olduğunu görürler. C şıkkında ki kıllı olması ise tüm hayvanlara özgü bir şeydir. Saygılar.

  • tabiki beyaz renkde olurlar,fakat seçenekde ne diyordu,kışın renkleri beyaza döner yani sanki yazın kahve rengiymiş gibi,çok yanlış bir cevap daha doğrusu hatalı,yazın kahve rengi kıllı ,kışın ise beyaz kıla dönüşen hangi hayvan var bu tabiatda???

 13. fende a kitapçığında 6. sorunun kurgusu yanlış. bize daha önce bitkilere kimyasal ilaç kullanıldığı söylenmemiş. biz nerden bilelim soruda çok büyük eksiklik vardır. sesimizi duyun bu sorunun iptal edilmesi gerekir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.