Fatma Seher Erden Kimdir Kısaca Hayatı

Fatma Seher Erden kimdir, Fatma Seher Erden kısaca hayatı

Fatma Seher Erden halk arasında Kara Fatma olarak bilinmektedir. Kendisi Erzurum 1888 doğumludur. Onu meşhur yapan subay eşi ile birlikte katıldığı savaşlardır. Ailesinden 10 kadınla daha birlikte eşinin yanında Birinci Balkan Savaşlarında silah tutmuştur.

Erzurum’a geri döndüğünde eşi Sarıkamış’ta şehit olmuştur. Sivas Kongresi’ne Atatürk’e ulaşmak gayesiyle gitmiştir. Milis Müfreze Komutanı rütbesiyle buradan ayrılmış ve Batı Cephesi’nde görevlendirilmiştir. Adam kaçırma ve silah taşıma işleriyle ilgili görevlerini İstanbul’da yapmıştır. İzmir’in Yunanlıların elinden geri alınmasında cephede bulunmuştur.

I. ve II. İnönü Savaşları ile Sakarya Meydan Savaşı’nda emrini bekleyen 300 asker ile savaşmıştır. Dumlupınar Meydan Savaşı’nda da yine cephededir. Üstteğmen rütbesiyle askerlik görevinden emekli olmuştur. Gazete ve dergilerde onun kahramanlıklarından ve askeri kişiliğinden sık sık bahsedilmiştir. Kızılay’a emekli maaşının tümünü bağış olarak vermiştir. İstanbul’da 1955 senesinde hayata gözlerini yummuştur.

fatma seher erden

Fatma Seher Erden Kara Fatma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

17 yorum

  1. Ülkemizde böyle kadınların olması ne kadar iyi . Keşke şuanda da böyle kadınlar olsa . Şimdiki kadınların hepsi güzelliğine düşkün .Hicbir kadın halime çavuş gibi kara fatma gibi şerige bacı gibi nene hatun gibi veya Nezahat onbaşı gibi değil …

  2. 5. sınıfa gidiyorum türkçe öğretmenim benden böyle bir şey yazmamı istedi bende buradan bakıyorum site sahiplerinie söylemek stediğim başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.