Fatih Sultan Mehmet Hayatı Özet

Gelmiş geçmiş en muzaffer Osmanlı Padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet Özet Hayatı, sizlere Fatih Sultan Mehmet Hayatı Özet Bilgi Vereceğiz.

7. Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet 30 Mart 1431(h. 833) yılında Edirne’de dünyaya geldi. Babası Sultan II. Murat annesi ise Hüma hatundur. Daha küçük yaşta büyük alimlerden aldığı dersleri dereceyle bitirmiş ve zeki bir kişilik olduğunu ispatlamıştır. Her türlü ihtiyacı ile ilgilenen Hocası Akşemseddin’in Şehzade Mehmet üzerinde emeği çoktur. Şehzade Mehmet daha 12 yaşında iken Manisa’ya vali olarak tayin edilmiştir. Babası II. Murat’ın devlet işlerinden bunalması üzerine Şehzade Mehmet daha 12 yaşında iken devletin başına geçer.

Fatih Sultan Mehmet HayatıAncak bu durum Osmanlıyı Anadolu’dan atmak isteyen Bizans’ın işine gelir. Bundan yararlanmak isteyen Bizans haçlı ordularıyla birlikte 1444 Osmanlı topraklarına girer. Durumun vahim olduğunu anlayan Şehzade Mehmet babasına bir mektup gönderir durumu anlatır. Devletin selameti için II. Murat tekrar tahta geçer ve Bizans Osmanlı topraklarından atılır. Fakat II. Murat’ın 1451 de vefatı üzerine 19 yaşındaki Şehzade Mehmet tahtın başına geçer. Fakat bu sefer kendisinin tahtta olmasını değerlendirmek isteyenlere fırsat vermez. Karamanoğulları üzerine bir sefer düzenler. Arkasında haçlı tehlikesi bırakmamak için yıllardır süren Bizans kavgasına son verdiğini açıklar. Fakat kafasında tek bir düşünce vardır Şehzade Mehmet’in . ”Ya ben İstanbul’u alacağım ya da İstanbul beni” der ve sefer hazırlıklarına başlar. 1453 yılında hazırlıklarını tamamlayan Şehzade Mehmet 29 Mayıs 1453 DE İstanbul’un kapılarından girerken tarihte yeni bir çağ açmış, Bizans Devletini ise tarihe gömmüştür. 3 Mayıs 1481 yılında hayata gözlerini yuman Fatih Sultan Mehmet Han’ın yerine tahta II. Bayazıd geçmiştir.

Fatih Sultan Mehmetin Hayatı Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.