FATİH Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, FATİH Projesi’nin 2010’da başladığını hatırlatarak, bugüne kadar 52 okulda pilot uygulamaya başladıklarını, yaklaşık 13 bin 800 öğrenciye tablet verildiğini ve 85 bin akıllı tahtanın genel, Anadolu, sosyal bilimler, fen, Anadolu öğretmen ve imam hatip liseleriyle iş okulları olmak üzere toplam 3 bin 657 okula yerleştirildiğini belirtti.

Suudi Arabistan, Tunus, Azerbaycan, Fas ve Kıbrıs’tan heyetlerin projeden faydalanmak için inceleme yapmak amacıyla Türkiye’ye geldiğini anlatan Ekici, akılı tahtaların patentinin MEB’e ait olduğunu hatırlatarak, bazı ülkelerin ise tahtaları ihraç ettiğini söyledi.

Akıllı tahtaların bilgisayar şeklinde olduğunu, tahtalara yüklenen ders içerikleri sayesinde öğretmen ve öğrencilerin internet olmasa da derslerini etkin şekilde işleyebildiklerini belirten Ekici, okul içi kablolama işlemlerinin tamamlanmasının ardından tüm tahtaların internet bağlantısının sağlanacağını kaydetti.

Projenin aşama aşama hayata geçirilmesinin planlandığını hatırlatan Ekici, şu ana kadar 85 bin sınıfa akıllı tahta yerleştirildiğini, projenin tamamlanacağı 2015 yılı sonuna kadar yaklaşık 500 bin sınıfa akıllı tahta yerleştirileceğini belirtti.

Gelecek yıl tüm liselerde akıllı tahta olacak
Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde meslek liselerine de akıllı tahta almak için ihaleye çıkılacağını bildiren Birol Ekici, ”Seneye meslek liseleri de tahtalarına kavuşmuş olacak. Meslek liselerine yaklaşık 75 bin tahta takılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ihaleyi yapacak. Seneye lise kısmındaki tüm okullarımızda akıllı tahtalar tamamlanmış olacak” dedi.

3 bin 652 okulun kablolama ihalesinin yapıldığını ve önümüzdeki haftalarda bunun sözleşmesinin de imzalanacağını belirten Müsteşar Yardımcısı Ekici, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Sözleşme imzalandıktan sonra okul içi kablolamaların yapılmasına başlanacak ve 210 gün içinde bu kablolamalar tamamlanacak. Kablolamaları yapılan okullardaki tahtalarımız internete bağlanmaya hazır olacak. İlk olarak zaten akıllı tahtaların bulunduğu okullarda kablolamalar yapılacak. Bütün okulların okul içi kablolamalarının ihaleleri içinde çalışmalar sürüyor. 49 bin tabletin ihalesi sonuçlanmak üzere onları da Şubat ayında okullara göndereceğiz. Tabletler okullara gidene kadar giden okulların kablolamaları hazırlanmış olacak ve interneti de bağlanacak. Şu an tabletlerin verildiği tüm okullarda internet var.”

Öğretmenlerin öğretmeni oldular
Çocukların teknolojiyi kullanmaya daha yatkın olduğunu ifade eden Ekici, ”Projeyle çocuklar, öğretmenlerinin öğretmeni oldu. Bilgisayarı, tahtayı daha iyi kullanıyorlar. Öğretmenlerimizin tümünü eğitiyoruz. Aralık ayında 110 uzaktan eğitim merkezi çalışmaya başlayacak. Bu uzaktan eğitim merkezlerinde öğretmenlerimiz tahtanın ve tabletin nasıl kullanılacağına dair eğitilecek” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.