FAO Nedir Amaçları Nelerdir

Fao, Gıda ve Tarım Örgütünün kısaltmasıdır. Birleşmiş Milletlere bağlı kurulan bir uzmanlık örgütüdür. İlk kurulan uzmanlık örgütü olduğu için daha çok önem arz eder.

Fao; dünyada yaşanan açlık sorununu ortadan kaldırmak ve beslenme şartlarını iyileştirmek, gıda güvenliği ve herkes için yeterli gıdaya ulaşım gibi meseleleri gidermek hedefiyle 1943 tarihinde kurulum göstermiştir.

Fao’nun asıl amacı, günümüzdeki ve gelecekteki kuşakların gereksinimlerini gidermek amacıyla çevreyi kirletmeden, teknik açıdan uygun, ekonomik açıdan uygulanabilir ve sosyal açıdan kabul görülebilir bir kalkınma planı hazırlamaktır.

Fao’ya tam 152 devlet üyedir. Bu üyeler, her iki yılda bir toplanan konferanslarda, örgütün bütçesi ile programını onaylayıp yöneticilerini seçerler.

Fao örgütünün merkezi Roma’dır. Ancak pek çok ülkede ofisleri bulunmaktadır. Türkiye, 9 Haziran 1947 tarihinde Gıda Tarım Örgütüne üye olmuştur. 1960 yıllarının ardından örgüt çalışmalarını, daha çok tarım ürünlerinin geliştirilmesi üzerine yoğunlaştırmıştır. Aynı zamanda vitamin ve protein eksikliğinin giderilmesi konularında da yoğun projeler geliştirmiştir. BM ülkelerinin çoğu FAO’nun üyesidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.