Ezbere Karşı Çok Güzel Bir Proje Geliştirildi

Son günlerde eğitim yöntemlerine yeni bir soluk getirecek bir proje geliştirildi. Bu proje ilk olarak Samsun’da üç ilkokulda hayata geçirildi. Bu proje ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi tarafından akademik olarak desteklenmekte. Projenin adı  “İş’te Oyun” olarak seçildi. Projenin hedefi; öğrenme yöntemini oyunlaştırmak şeklinde. Bu sayede eğitimde yıllardır süregelen ezbercilik sistemini yıkmak amaçlanıyor. Bu projede ezberci sistem yıkılıp yerine oyunla öğretme yöntemi getiriliyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemre Tatlı projenin akademik tarafında yer alıyor. Tatlı, pek çok ilkokul öğretmenine, “Eğitim Sürecinde Oyun ve Materyal Destekli Atölye Çalışması”  adı verilen sistem hakkında eğitim verdi. Bu projede eğitim oyunlarla birleştiriliyor ve daha eğlenceli hale getiriliyor. Projede yirmiye yakın oyun bulunuyor. Bunlardan bazıları; köprü, top dolaştırma, istop, bardak, labirent, molekül gibi oyunlar. Bu oyunlar sayesinde öğrenciler hem eğleniyor hem de öğreniyor ayrıca bu şekilde bir öğrenme süreci kısalttığı gibi bilgilerin de kalıcı olmasını sağlıyor.

Projenin uygulandığı okullarda öğretmenler fedakarlıkla öğrencilerini eğitiyor. Hali hazırda Samsun’da üç ilkokulda hayata geçirilen ve Hasan Kalyoncu Üniversitesinin de büyük katkı sağladığı “İşte Oyun Projesinin” ileri zamanlı hedefi tüm ülkede eğitim veren kurumlara yayılması ve oralarda da uygulanmasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.