Everest Dağı Hakkında Kısa Bilgİ

Dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Everest Dağı; 8848 metre ile dünyanın en yüksek dağıdır. Bu dağ; Çin-Nepal sınırında bulunmaktadır. Dağa ismini İngiltere’nin Hindistan sömürge yönetiminde kadastro genel müdürü olan George Everest’in görevini Andrew Waugh’a devretmesi ile eski müdürün anısında verilmiştir.

Everest Dağı; Birinci zaman kalkerlerinden meydana gelmiştir. Oldukça dik ve sarp kayalıklar bulunur. Dağın kuzeybatı kısmı Tibet’e, güneybatı kısmı Nepal’e doğrudur.

Everest Dağı; Hindistan Yarımadasıyla Tibet Yaylalarının birbirine yaklaşması sonucu oluşum göstermiştir. Bu yaklaşım sırasında jeolojik tortul havzalarda sıkıştı. Böylece kırık ve devrik yamaç kıvrımları sıkışıp yukarı çıktı. Kuzey kısımdaki arazi yükseldi. Sonucunda bu dağ meydana geldi. Everest Dağının zirvelerinde oksijene az rastlanır.  Ayrıca dağın zirvesinde sertrüzgarlar ve aşırı soğuklar hakimdir. Bu nedenle buralarda hiçbir canlı hayat süremez.

Everest Dağına 1920 yılından itibaren ziyaretler başlamıştır. Daha çok tırmanma girişimleri yapmışlardır. Everest’e çıkan ilk Türk dağcı, 21 Mayıs 1995 tarihinde bölgeye giden Nasuh Mahruki’dir. Dağın tepesinde Nepal kısımdan ulaşmayı hedeflemiştir. Bu amacına ulaşmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.