Ev Ödevi Nasıl Yapılır

Ev Ödevi Nasıl Yapılmalıdır?

Okulda verilen ev ödevleri nasıl yapılır, ev ödevi yaparken nelere dikkat edilmeli ? Ev ödevleri öğrencinin gelişiminde çok önemli katkıları bulunan ve doğru bir şekilde yapıldığı takdirde öğrencinin başarılı olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ev ödevleri öğrencilerin konuları pekiştirebilmesi ve konuları tekrar etmesi için verilmektedir. Ancak öğrencilerin birçoğu ev ödevlerini bir not mekanizması olarak görmektedir. Bu yüzden de nasıl yapılacağını önemsemeden rastgele olarak ödev yapmaktadır. Aslında ev ödevlerinin belirli bir sistem üzerinden yapılması öğrencinin daha çok verim almasına ve başarılı olmasına yardımcı olmaktadır.

odev

Ev ödevleri araştırarak yapılmalıdır. Öğrenci ödev yaptığı konuyu iyice öğrendikten sonra ansiklopedi, internet, ders kitapları veya başka araçlar aracılığıyla çeşitli bilgiler öğrenmeye çalışmalıdır. Konunun detayını bulmalı ve ev ödevini bilinçli bir şekilde yapmalıdır. Ev ödevleri okuldan geldikten sonra minimum 1 saat, maksimum 3 saat sonra yapılmalıdır. Ödevler kesinlikle geç saatlere bırakılmamalı ve ödevler için uzun bir süre uğraşılmalıdır. Kişi matematik, geometri veya bu tarzdaki sayısal derslerin ev ödevlerini yapıyor ise mutlaka pratik yollar araştırmalıdır. Çözemediği soruları okula bırakmak yerine çözümünü bulmak için çaba sarf etmelidir. Sıkıntılarını büyüklerinden yardım isteyerek çözmeli veya soru üzerinde ciddi manada uğraştıktan sonra hala çözmediyse ve kendisine yardımcı olabilecek kimse yoksa o soruyu öğretmenine danışmak için boş bırakmalıdır.

Ev ödevi yapan kişinin zamanı ve yaptığı iş çok önemlidir. Bu yüzden de ev ödevlerinin kısımlara ayırmalı ve her kısım için kendisine belirli bir süre vermelidir. Bu süre içerisinde gerekli araştırmaları yapıp, ödevini bitirmelidir. Ev ödevlerinin ailesine veya bilgili kişilere danışarak nasıl olduğu hakkında yorumlar almalıdır. Sayısal ödevlerde ise sonuçları ve işlemleri kontrol ettirmelidir.

eokul-meb

3 yorum

  1. yorum kuralları gerçekten güzeldi türkçe git gide değişiyor ve o asıl türkçeyi kaybediyoruz ben lunun anladım ki hala türkçemize sahip çıkıp koruyanlar var ve bu kişilerle gurur duyuyorum ve teşekkür ediyorum size şunu söylemek isterim gelecek nesli türkçemizi koruyan kişiler olarak bir nesil yetiştirin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.