Etnografya Nedir Kısaca

Geçmişte yaşayan kavimlerin karşılaştırılmasını yaparak incelemeye alan, kültürlerin meydana gelme sürecini açıklayan kültür bilimine Etnografta adı verilmektedir.

Bu bilim dalı toplumsal bir varlık olarak insanı niteliksel ve niceliksel olarak araştırır ve açıklar. Çalışmalarında bütünlükçü bir yöntem izler. Yani; insan-toplum arasındaki ilişkiyi insanı ve toplumu ayrı ayrı inceleyerek değil bir bütün olarak inceleyerek araştırır. Gezi yazıları ve sömürgecilik dönemlerine ait olan yazılmış raporlar bu bilime kaynaklık etmektedir.

Kelime anlamı olarak “cins, topluluk” anlamlarına gelen “eihnos” ve “yazma, çizme” anlamlarına gelen “grapho” kelimelerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir.

Etnografya adı verilen bu bilim dalı insan topluluklarını farklı açılardan ele alır ve inceler. İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için doğa ile olan ilişkileri, kendilerini doğadaki tehlikelerden korumak için gösterdikleri çabalar gibi durumlar bu bilim dalının inceleme alanlarına girmektedir. Böylece eski toplumlara ait kültürlerin özelliklerine dair bilgiler günümüze kadar gelmektedir.

Etnografya Nedir Kısaca Tanımı Konusunda Sizlere Bilgi Verdik. Sizler de Bu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.