Eskimolar Buzdan Evlerini Nasıl Isıtırlar

Eskimolar buzdan evlerini nasıl ısıtırlar biliyor musunuz ?

Eskimolar, buzullarda yaşayan etnik gruplara verilen isimdir. Bu etnik gruplar, balıkçılık, avcılık ürünleriyle ve değiş tokuş usulüyle geçimlerini sağlarlar.

Eskimo denilen bu canlılar, her tarafı buzullarla dolu kutuplarda yaşarlar ve yaşadıkları evlerde bu kutuplardadır. Ancak ilginçtir ki Eskimolar buzullarla kaplı evlerini bile ısıtabilirler. Peki eskimolar evini nasıl ısıtıyorlar ?

eskimo

Eskimolar, igloo adı verilen, özel yalıtımlı buz evlerde yaşarlar. Eskimoların evlerinde iki kapı bulunur. Kapı açıldığında evdeki sıcağın dışarıya çıkıp evin soğuk havayla dolmasını engellemek amacıyla giriş kapısından eve girildiğinde karşılarına bir kapı daha çıkmaktadır. İkinci kapıyı evlerinin altındaki karı kazıyıp şekillendirerek oraya açarlar.

Bizim evlerimizde olduğu gibi Eskimoların evinde aşırı bir sıcaklık yoktur. Ancak sıcak durabilecekleri kadar bir sıcak ev ortamı oluştururlar.

Eskimoların igloo denilen evleri adeta bir kutucuk gibidir ve bembeyazdır. Eskimoların evi genellikle 10 derece sıcaklığındadır. Yani örneklendirecek olursak; rahatlıkla çamaşır kurutulabilecek bir sıcaklık derecesidir.

Eskimolar gaz yağı ile çalışan gaz lambalarını kullanırlar; onlarla ısınırlar, onlarla yemek pişirirler. Yukarıda da dediğimiz gibi evlerin iki kapısı vardır; ancak evi alta doğru kazıdıkları gibi Eskimoların evleri dışarıdan görüldüğü kadar küçük değildir ve içeride sıkışarak ya da eğilerek oturmak söz konusu değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.