Eşeysiz Üreme Nedir Çeşitleri Nelerdir

Eşeysiz üreme nedir kısaca, eşeysiz üreme nedir özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Eşeysiz üreme özellikleri;

* Eşeysiz üremede tek bir ata bulunur.

* Eşeysiz üreme sonucunda meydana gelen tüm hücreler birbirinin aynısıdır. Ana canlının tüm özellikleri çoğalan hücrelere geçer.

* Eşeysiz üreme sonucunda meydana gelen hücreler ortam şartlarına dayanmakta oldukça zorlanırlar.

* Eşeysiz üreme olayı, mitoz bölünme ile meydana gelmektedir. Eşeyli üreme döllenme ile yapılırken eşeysiz üremede döllenme meydana gelmemektedir.

* Eşeysiz üremede hücrelerdeki farklılıklar sadece mutasyon ile gerçekleşmektedir.

* Eşeysiz üreme ile kısa sürede çok sayıda canlı meydana gelir.

* Eşeysiz üreme olayı sadece tek hücrelerde ve basit ilkel canlılarda gerçekleşmektedir.

EŞEYSİZ ÜREME ÇEŞİTLERİ

*Bölünme: Tek hücreli canlılarda ve ilkel canlılarda mitoz bölünme olayı sayesinde meydana gelir. Bölünme şekli en basit eşeysiz üreme yöntemidir. Baskteriler ve protistalarda enine, boyuna ya da her yöne bölünme olayı görülmektedir.

*Tomucuklanma ile çoğalma: Ana hücrenin herhangi bir kısmından hücre bölünür ve çıkıntı meydana gelir. Bu çıkıntı gelişir ve yeni bir canlı oluşur. Bu bölünme sonucunda meydana gelen canlı anadan ayrılarak yaşayabilir ya da anaya bağlı olarak da yaşayabilir. Tomurcuklanma ile çoğalma; bira mayası, hidra, sünger, deniz anası gibi ilkel bitkilerde meydana gelir.

*Sporla Çoğalma: sıcak, soğuk ve kurak gibi zor doğal ortam şartlarında hücreler bir örtüyle korunur. Uygun şartlar sağlandığında ise mitoz bölünme ile yeni canlı meydana gelir.

*Vejetatif Çoğalma: Bu çoğalma yöntemine çelikle çoğalma da adı verilir. Genellikle tohumla çoğalma özelliklerini kaybeden bitkiler vejetatif çoğalma yöntemiyle çoğalırlar. Örnek olarak çilek bu çoğalma yöntemiyle çoğalmaktadır.

*Rejenerasyon: İlkel yapılı hayvanlarda meydana gelen eşeysiz üreme türüdür. Canlıdan kopan parça mitoz bölünme ile farklı hale gelir ve yeni bir canlı meydana gelir. Deniz yıldızı, toprak solucanı, planarya gibi canlılarda vücut düzeyinde yenilenme görülür iken kertenkelede organ düzeyinde, kuş ve memelilerde ise doku düzeyinde yenilenme düzeyinde rejenerasyon olayı görülmektedir.

Eşeysiz Üreme Nedir Çeşitleri Nelerdir, Eşeysiz Üreme Nedir Kısaca Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.