Eş Durumu Atamaları Ne Zaman Yapılacak

Eş durumu atamaları 2012 , Eş durumu atamaları ne zaman yapılacak , Özür grubu atamaları yılda kaç defa ne zaman yapılacak 2012 2013

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, eş durumundan yılda elli bin öğretmenin yer değiştirdiğini ve eğitimin bundan kötü bir şekilde nasiplendiğini açıkladı. Eş durumu atamaları yılda bir sefer ve sadece belirli sektörlerde çalışanlar için yapılacak.

eş durumu atamaları

Daha çok doğudan batıya talep olduğunu, bu sebeple batıda yığılma yaşanırken, doğuda öğretmen açığı bulunduğunu anlatan Dinçer, önemli bir yeniliği de duyurdu. Bakan, eş durumundan atanma talebinin en fazla asker, hakim-savcı, hariciye görevlileri ve kaymakamlardan geldiğini dile getirdi. Bu nedenle Adalet, Dışişleri, İçişleri bakanlıkları ve Genelkurmay Başkanlığı’yla görüşülerek tayin durumlarının önceden bildirilmesi istenecek ve bu şekilde bir koordinasyon sağlanmaya çalışılacak. Eşleri özel sektörde çalışanlar için böyle bir uygulama olmayacak. Ancak daha önce kamu bankasında çalışanlar kamu görevlisi sayıldığı için bu durumdan yararlanabilecekler.

12 yıllık zorunlu eğitim dönemi 17 Eylül’de başlıyor. Yeni sistemle ilgili öğretmen, öğrenci ve velilerin kafasında onlarca soru var. Ders zilinin çalmasına 3 hafta kala merak edilen sorularaMilli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer cevap verdi. Derslik ihtiyacından eş durumundan tayinlere, okula başlama yaşından SBS’ye birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Birinci sınıflar, oynayarak öğrenecek: “Okula başlama yaşının küçültülmesi, birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Daha önce 31 Aralık tarihinde 6 yaşını dolduracak olanlar, eylül ayı itibarıyla okula alınıyordu. Yani 68 aylık olanlar zaten alınıyordu. Yeni uygulama ile bu sadece iki ay öne çekilmiş oluyor. Ancak eskiden şöyle bir durum vardı: 68 aylık çocuklarla, 84 aylık çocuklar (7 yaşındakiler) aynı sınıflara konuluyordu. Aradaki yaş farkı 18 aya kadar çıkıyor! Şimdi biz bunu 66 aya çekerek en fazla 72 aylıklarla birlikte, bu farkı 6 aya indiriyoruz. AB’nin 14 ülkesinde, çocuklar 60-64 aylıkken ilköğretime alınıyor. Önemli olan çocuğun eğitime başladığı yaş değil, önemli olan psikolojik hazırlık ve uygun müfredat. Şimdi biz çocuğu oyun oynatarak eğiteceğiz. 60 aylık çocuğu, velisi isterse durumu da uygun ise AB ile birlikte hazırladığımız müfredatı uygulayacağız.”

10 büyük ilde derslik sıkıntısı olabilir: “60-66 aylık çocuk mevcudumuz yaklaşık 600 bin. Zaten 68 aylıkları öteden beri aldığımız için fazla etkilemeyecek. Ülkemizde bazı yerlerde ortalama sınıf mevcudu 18’e kadar iniyor. İstanbul’da ortalama 45 kişi. İlkokul kısmı 4 seneye indirildiği için 5. sınıf öğretmenleri yeniden görev alacak. Dolayısıyla öğretmen sayısında artış olacak. Derslik bakımından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Eskişehir gibi on büyük ilde bu yıl sıkıntı olabilir. Ama gelecek seneye kadar bu da giderilecek.”

SBS mutlaka kaldırılacak: “İmtihanla öğrenci alma ve sınavla sıralama yapmanın bazı sakıncaları var. Seviye Belirleme Sınavı (SBS) zaman içinde mutlaka kaldırılacak. Bu sistemden memnun değiliz. Sınavla iyi durumdaki öğrenciler seçilince, geriye kalan kitle içinde liderlik yapacak ve onları ileriye taşıyacak kimse kalmıyor. Bu da genel kaliteyi düşürüyor. İlerde okullar kendi yöntemiyle öğrenci seçecek. Her yıl 0 çeken öğrenci sayısının artmasından şikâyet ediliyor ancak 1 milyonun üzerindeki öğrenci kitlesi içinde 100-150 bin öğrenciyi seçebilmek için bazılarının 0 puan alması gerekiyor. Zira başka türlü bu kadar eleme yapılamaz. Sınavda ekstra sorularla en iyi öğrenciler belirleniyor. Bu sınav sistemi toplumu yoruyor. 1-2 sene içinde derslik, teknoloji ve öğretmen sorunu kalmayacak ve herkese eşit şartlarda eğitim imkânı sağlanacak.”

LGS yılda birkaç kez tekrarlanacak: Bakan Dinçer’in verdiği bilgiye göre SBS kaldırıldığında ve LGS yılda birkaç kez tekrarlandığında, dershanelere fazla ihtiyaç kalmayacak. Diğer taraftan ilk-orta ve lise 1. sınıfların müfredatları değiştiriliyor. Kürtçe 5. sınıftan itibaren seçmeli ders oluyor. Yeteri kadar Kürtçe öğretmeni yetişene kadar Fars dili mezunu Kürtçe bilenler ile Kürtçe bilen Türkçe ve sosyal bilgiler öğretmenleri bu alanda görevlendirilecek. Seçmeli ders sayısı da artırılıyor. Her yıl okullar açılmadan evvel, velilere çocuğunun hangi dersleri seçmeli okumasını istedikleri sorulacak. Ortaokullarda en az 8 saat seçmeli ders okutulacak. Her seçmeli ders en az 2 saat olacak.

Seçmeli ders tablosu değişiyor: Seçmeli dersler 6 kategoride toplanıyor. 1. dil ve anlatma. Yerel dil ve lehçeler de bu bölümde yer alacak. 2. dini değerler ve din öğretimi. Bu bölümde Kur’an-ı Kerim, siyer-i nebi (peygamber efendimizin hayatı) ve temel dini bilgiler. Kur’an-ı Kerim dersi 8 seviyede uygulanacak. Hafızlık yapmak isteyenler, okula kaydını yaptırmak şartıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kontrolünde olan bir hafızlık okulunda bir yıl süre ile hafızlık yapabilecek. Bu bir yıl zarfında okuldaki kaydı dondurulacak. Temel dini bilgiler dersinde İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlıkla ilgili bilgiler verilecek.

Mesleki dersler, ortaokulda çocuk veya velinin tercihi ile alınacak. Lisedeki seçimlik dersler, öğrencinin meslek edinmesine yönelik olacak. Yeni eğitim sisteminde yabancı dil öğretimi konusunda da hayli geniş değişiklikler söz konusu. 2012 yılı içinde toplam 57 bin yeni öğretmen tayini yapılarak eğitime takviye yapıldı.

Eş durumu atamaları MEB 2012 2013 , Özür Grubu Atamaları Ne Zaman Yapılacak

MEb 2012 2013

29 yorum

 1. BEN İSTANBULDA ÖZEL BİR BANKADA ÇALIŞIYORUM EŞİM İSE DOĞUNUN BİLMEM HANGİ KÖYÜNDE ÖĞRETMEN ŞİMDİ BAKAN BEY: AÇ OZAMAN EŞİMİN ÇALIŞTIĞI MEZRAYA AYNI BANKADAN GELMEYEN NE OLSUNNNNNNNNNNNN………….

 2. sn bakanım belki bu yazımı görürsünüz siz den tek ricamız şubat ayında özür grubu tayin yapılması lütfen çocugum dan ve eşim den ayrı kalmak beni mahvediyor allah rızası için

 3. yeter canıma tak etti ne bu sıkıntımız çilemiz doğunun köyünde çalışıyorum ulaşım yok eşim gelemiyor çocuğum babasını göremiyor 2 yaşında oğlum var yanıma kimse gelmiyor çocuğumu burda hiç tanımadığım insanlara emenet ediyorum gözüm arkada okula gidiyorum derslere giriyorum.bu kafayla bu sitreslerle derslere gidiyoruz bakan beyim o zaman oğlumada güvene bileceğim bir ordamda ayarlasın can güvenliğimiz bile olmayann okul yanan bir yerde bu zoluklar altında çalışıyorsak sende bizleri düşün eş durumu tayinimizi bir an önce yap.

 4. inşallah kenside bizim düşdüğümüz duruma düşer ailsi param parça olur allahım 3 yaşındaki oğlumun ahını koymasın bu pkolijiyle bizden ne bekliyor bu bakan sorayım.

 5. Ne demek özel sektör sayılmaz????????????? bu insan haklarına aykırı bir kere!!!!!!! eğer atamalarda böyle bir ayrımcılık yapılırsa soluğu mahkemede alırız…

 6. Merhaba,

  Ben özel sektörde çalışıyorum. Eşim öğretmen. Mart ayında çalıştığım şirket Kayseri’ye atamamı yapacak. Her ne kadar istemesemde özel sektör olduğu için ve ekmek kazancı için gitmek zorundayım .Eşimin de Kayseri’ye atama alabilmesi için ne yapmalıyız. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 7. Ben mecburi tayin gören bir devlet memuruyum!!! Devlet bana git şurada görev yap diyor çıkıp gidiyoruz görevimizi yapmaya! Eşim benimle 2 sefer doğuya göreve geldi. Doğuya gelirken eşime atayacak yer buluyoruz. Batıya dönerken her seferinde tayin sıkıntısı, stresi yaşıyoruz. Göreve başladı başlayalı İstanbul’da Ankara’da görev yapan öğretmenleri de doğuya göreve gönderebilseler kimse depoda kalmaz, fazlalıkta olmaz. Ankara’nın doğusunu görmemiş 30 yıllık öğretmenler var. Herkese en az bir sefer doğuya gitme zorunluluğu getirilsin veya ilk görev yeri doğu ile başlatılsa!! Bakalım hiç bahsedilen yığılma oluyor mu? Çoğunluğu küstürmeyelim diye evinin karşısındaki okulda öğretmenlik yaptırıyorlar, azınlığa da kan kusturuyorlar!!! eşitlikten, demokrasiden bahsediliyor… Kul hakkı yeniliyor. Allah’tan korkun!!!

 8. benim çocuğum varken kusura bakma başkasının çocuğunu düşünemem sallarım başımı alırım maaşımı oluyor buda iyi olmuyor.öğretmenin eşi ve çocukları uzaylımı

 9. ben şırnak cizrede öğretmenim eşim özelde çalişıyor. ömer dinçer eşi özelde çalışanların
  yanaına atama olmayacak diye birşey dedi ne kadar doğru. bilgisi olan var mı?

 10. lütfen şubatta eş durumu ataması yapılsın lütfen…aynı şehirde olalım evimiz yurdumuz belli olsun.Eşim meslek lisesi öğretmeni ataması yok özel sektörde çaliışıyor bulunduğum şehire gelme ihtimali yok mecburen benim gitmem lazım lütfen tek taraflı düşünmeyn ben ille aynı ilçede olalım demiyorum sabahın beşinde bir saat yol çekmeyede razıyım ama en azından işten çıkınca evime eşimin yanına gelirim Bİ DÜŞÜNÜN EŞİNİZİ ÇOCUKLARINIZI BAYRAMDAN BAYRAMA GÖRDÜĞÜNÜZÜ O EV EV OLMAZ O AİLEDENDE HAYIR GELMEZ lütfen özel sektörün önünü kapatmayın çünkü diğer sektördekilerin bir şekilde buluşma imkanı varken özel sektörde bu yok van a Hakkari ye çelikhane açılamayacağına göre eşin gitmesi daha kolay:(

 11. ya içimden öle küfredesim varki bunlara yayınlamazlar ama allah bunları öyle bir hale getirsinki bin pişman olsunlar hak yemenin nedemek olduğunu özel sektördekiler insan değilmi……

 12. şubatta eş durumu yapılmak zorunda. yazık değil mi bu ansız veya babasız büyüyen öğretmen çocuklarına… çocuğunun ilk adımını göremeyen ler var… hem geçen sene şubatta atananlar neden 1,5 yıl çalışsın. eşi doğu görevi yapanlar yok mu. hala süründürüyorsunuz…hiç gitmeyenler varken aynı aileden iki kişi sırayla doğu mağduru olmaya devam ediyor…aile bütünlüğü kul hakkı nerede kaldı…öğretmenlerin bu kadar rencide edilmesi maddi manevi ezilmesi ve sürekli gündem değiştirilmesi ancak bu kadar işlevsel hale getirilir. herkes taşın altına elini soksunda birazda gerçekleri gündeme getirelim.

 13. biz bugune kadar çok ögretmen yetiştirdk diyecem ama hayır yenı geç arkadaşlarımıza yardımcı olsak kımse esınde ayrı kalmak zorunda kalmasa ögrencılerimizede iyi bir randımanla birseyleri öğretsen kotumü olur yoksa iyimi olur sayın bakanım tabıkıde sizinde haklı yönlerinizde var ama kendinizide biraz bizim yerimize koyarsanaz çok iyi olur biz eslerimden ayrı ögretmenlerimiz hepimiz mutsuzuz ………………

 14. ya ben ne yapayım yenı kararlar yeni fikirler cıkıyor sureklı yanı dıyorsunuzki boşanalım kendı yuvamızı bır atama olmuyor dıye dagıtalım dıyorsunuz ben eşimle sureklı budurum yuzunden tartısıyorum bu durumdan dolayı esıyle arası bozuk olan ayrılan insan çok sizden bunlara bır çare bulmanızı istiyoruz saygılar

 15. Merhaba ben istanbul başakşahir devlet hastanesinde sağlık memuru olarak çalışıyorum eşim din kültürü öğretmeni sakarya sapancaya tayini çıktı ben eşdurumundan gidebilirmiyim teşekkürler.

 16. SAYIN BAKAN 1 ÖĞRETMENİN MALİYETİ 3000 LİRA TÜRKİYE BU KADAR ZENGİN Mİ DİYOR.ÖĞRETMENİN MALİYETİNİ HESAPLAYANLAR BÜTÜN MESCİTLERE İMAM ATARKEN,MOLLALARI KADROLU İMAM YAPARKEN,VATANIMIZA BUKADAR MÜLTECİ İSYANCI VE KAÇAN ASKERLERİNİ BARINDIRIRKEN DE YAPTILAR MI?TÜRKİYE BUNLARI YAPACAK KADAR ZENGİNSE SADECE KADROLU ÖĞRETMENİNİN ATAMASINI EŞİNİN YANINA YAPABİLECEK KADAR DA ZENGİNDİR.ÖĞRENCİYİ DÜŞÜNEN ÇOK ARAŞTIRILMIŞ SAĞLAM TEMELLİ BİR SİSTEM YAPTIKLARINI SÖYLÜYOR.KENDİLERİNİ BENİM YERİME KOYSUNLAR DİYOR.ACITASYON YAPMASINLAR DİYOR.ÇOK ARAŞTIRILMIŞ SAĞLAM TEMELLİ BİR SİSTEMDE BUKADAR ÖĞRETMENİN MAĞDUR OLACAĞI DÜŞÜNÜLMEMİŞ Mİ?BİZ 2 ÇOCUKLA 1000 KM DE AYRI AİLE HAYATI YAŞIYORUZ.BU ÖĞRETMEN ÖĞRENCİYE NE KADAR,NASIL FAYDALI OLABİLİR?ÖĞRENCİYİ BÖYLE Mİ DÜŞÜNÜYORLAR?ACABA SAYIN BAKAN BUNLARI YAPARKEN KENDİNİ BİZİM YERİMİZE KOYDU MU?MEYDANLARDA EN AZ 3 ÇOCUK DİYENLERE SORUYORUM.BUNU SÖYLERKEN DE ACABA 4+4+4 TEKİ GİBİ BİR ARAŞTIRMA MI YAPTILAR?PEKİ BİZ SİZE GÜVENİP 3 ÇOCUK YAPSAYDIK NE OLACAKTI?YOKSA BİZ SİZE HİÇ GÜVENMEYİP KENDİ BİLDİĞİMİZİ Mİ YAPALIM?YANİ BİZDE REZİLLİK DİZ BOYU,SİSTEMDE İSE GIRTLAĞA KADAR ÇIKMIŞ DURUMDA SAYGILAR.

 17. yaa bu adam bilerek mi böyle konuşuyo…o zaman kocası özel sektörde çalışan herkes boşansın aileler dağılsın…öğrenci merkezli olacakta ben bu kadar sorun yaşarken o öğrenciye nasıl ilgi sevgi göstereceğim…kafam nasıl rahat olacak nasıl üretici olucam, makinamıyım ben…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.