Ertuğrul Gazi Kimdir

Bu yazımızda Osmanlım Devletinin kurucularından biri olan Ertuğrul Gazi’nin kim olduğunu ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Ertuğrul Gazi, 1188 yılında Gündüz Alp ve Hayme Ana’nın oğulları olarak dünyaya gelmiştir. Daha genç yaşlarında uç beyi olarak  göreve getirilmiştir.

Ertuğrul Bey, Gündüz Alp’in vefatının ardından hükümdar olmuştur. Yassıçemen Meydan Muharebesi’nde Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’a yardım etmiştir. 13.asır ortalarında Ankara’da sürdükleri yaşamı bırakmış ve Söğüt ile Domaniç’e göç etmişlerdir. Kayı boyu,, 400 çadırlık bir kabileydi. Kütahya-Bursa-Bilecik illerine sınır bir noktaya ise yurtluk kurmuşlardır. Ertuğrul Gazi, Bizansa karşı yaptığı fetihlerle ilk baştaki topraklarını 4.800 kilometrekareye ulaştırmayı başarmış bir devlet adamıdır

Ertuğrul Gazi; oğlu Osman Gazi’ye yaptığı vasiyetleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu vasiyette altı asır süresince yıkılmayacak buna kimsenin gücünün yetemeyeceği bir devlet kurmuştur. Bu devleti ölümüne kadar çok disiplinli ve düzenli bir şekilde de yönetmiştir. Ertuğrul Gazi 90 yaşlarında iken Söğüt’te yaşamını yitirmiş bu padişahın naaşının bulunduğu türbesi Bilecik’in ilçesi Söğüt’tedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.