ERASMUS’a Proje Destek Müracaatları Başladı

Erasmus programı ile öğrencilere şans tanınmaya devam ediliyor. Programa 466 proje başvurdu. Projeler değerlendirildi ve 122 proje seçildi. Bu projelerin geliştirilmesinde toplamda 2,3 milyon avroluk bütçe ayrıldı. 1 Ekim’e kadar yeni projeler için başvuru alınacak.

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 24 Mart’ta teklif çağrısı sona eren Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye’den 466 proje başvurusu oldu. Bu rakamla Türkiye en fazla proje başvurusu yapan ülke oldu.

466 projenin değerlendirilmesi sonucu yapılan açıklamalara göre 122 proje bu kapsamda kabul edildi ve bu projelere 2,3 milyon avroluk bütçe ayrıldı. Bu miktar hibe olarak verilecek.

Erasmus+ programına başvuran 44 ilimiz bulunuyor. Bu 44 il arasında 11 projeyle İstanbul birinci durumda. İstanbul’u 10 projeyle Ankara, 8 projeyle İzmir takip ediyor.

122 projenin sunulması çalışılması ve geliştirilebilmesi açısından verilen hibeler oldukça önemli. Hibe elde etmeyi başaran 122 projeden 71 tanesi resmi olmayan gençlik gruplarına ait. Kalan projelerden 32’si sivil toplum kuruluşlarına, 18’i kamu kuruluşlarına ve 1’i özel bir kuruluşa ait.Projelerde birçok konu işleniyor. Kentsel ve kırsal kalkınma, sanat, kültür, kültürler arası iletişim, medya ve iletişim, Avrupa, kadın erkek eşitliği, gençliğin bilinçlendirilmesi, engellilerin problemleri en çok ele alınan konular oldu.

Üstelik gençler için Erasmus+ programına katılım şansı devam ediyor. Projeler bunlarla sınırlı kalmayacak ve başvurular 1 Ekim’e kadar devam edecek. Başvuruda bulunmak isteyen proje sahiplerinin projelerini Türkiye Ulusal Ajansı’na sunması gerekiyor.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı ve projeler konusundaki sorulara cevap vermeye çalıştı. Erasmus+ programının öneminin, Türkiye’nin AB’ye giriş aşamasında olmasında gençlerin rol oynamasından geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, Türklere ve Türk gençlerine olan peşin hükümlerin bu projeler ile ortadan kaldırılabileceğini umduklarını söyledi. Avrupa Gençlik Programı ile en çok başvuru alan ülke haline gelen Türkiye için gençliğin yapabilecekleri şeyle oldukça fazla. Bu program ile Türk gençleri Avrupa Birliği’ne Türk gencinin güzel fikirlerini, açık görüşünü sunması isteniyor. Programa başvuruda bulunup ülkemizi temsil edecek olan öğrenciler de bu nedenle oldukça önemli ve değerli. Başvurular için son gün 1 Ekim.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.