Enzim Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir

Enzim Eksikliğinde hangi hastalıkların meydana gelebileceğini merak edenler bu faydalı bilgiye sitemizden ulaşabilirler.

Enzimler, canlılarda her kimyasal tepkimenin meydana gelmesine yardımcı olur  Ancak herhangi bir enzim kişinin doğumuyla gelen ve DNA yapısında bir hata mevcut ise tepkime meydana gelemez. Neticesinde, enzim noksanlığı nedeniyle vücutta bazı sorunlar baş göstermeye başlar. Bahsi geçen bu enzim rahatsızlıkları daha çok akraba evliliklerinden doğan çocuklarda yaşanmaktadır.

Bu enzimlerin eksikliği nedeniyle yaşanan bozukluklar; protein, karbonhidrat eksikliği nedeniyle veya sindirim sorunuyla daha çok karıştırılmaktadır. Enzimi yetersiz olan besin öğelerinin bolca tüketilmesi ve büyümeyi hızlandırması şarttır.

Bu tarz sorunlara şu olay örnek gösterilebilir. Geçmiş günlerde Akdeniz bölgesinde bakla yiyen kişilerin yaşamını yitirdiği duyulmuş, fakat nedeni belirtilmemişti. Bunun üzerine bazı insanların öldüğü gözlenmiştir. Bu şüpheli ölümlerin nedeni glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enziminin Çukurova yöresinde yaşam süren insanlarda pek yoktur. Bu nedenle onların sağlıklı yaşam stillerine ayak uydurmak gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.