Enver Paşa Kimdir Kısaca

Türk tarihinde Türk milleti için çalışan ya da Türk olup Türk devletinin aleyhinde çalışan insanlar olmuştur. Bu kişilerden birisi de Enver Paşa’dır.

Enver Paşa’nın asıl adı İsmail Enver’dir. 23 Kasım 1881 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Enver Paşa, 4 Ağustos 1922 senesinde Tacikistan’da vefat etmiştir. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde oldukça büyük etkileri olan asker ve siyaset adamı olan Enver Paşa, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kurucu ve önderlerinden birisidir. 1913’te Bab-ı Ali Baskını ile askerlerin iktidarı ele geçirmesini sağlamış, 1914 senesinde Almanya ve askeri ittifaka ön ayaklık yapmıştır ve Osmanlı Devletinin I. Dünya Savaşına girmesine neden olmuştur. Ayrıca I. Dünya savaşı sırasında askeri politikaya girmeye teşvik etmiştir.

I. Dünya savaşından Osmanlı Devleti mağlup olarak çıkınca Almanya ve Rusya’da bulunan Türk halklarının bir araya getirilmesi için çalışmalar yapmıştır. Sovyet hükümetinin desteğini kaybedince de Orta Asya’ya giderek buralardaki Türk halklarını ayaklandırmak niyetiyle gittiği Türkistan’da Bolşevikler tarafından çatışma sırasında öldürülmüştür.

Enver Paşa Kimdir Kısa Bilgi Verdiğimiz Yazı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.