En İyi Yöneticiler Bu Okullarda Yetişiyor

En İyi Yöneticiler Bu Okullarda Yetişiyor hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Üniversite sınavına katılan öğrencilerin tercih aşamasında dikkati bazı başarılı üniversiteler çekiyor.

Üniversite tercihi adayların iş hayatındaki kariyerlerini etkiliyor. İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Data Expert tarafından 3 bin 850 tane katılımcı yönetici ile yapılan araştırma neticesinde ülkemizdeki en iyi şirketlerin yöneticilerinin hangi okulları bitirdiği tespit edildi.

Araştırma sonucuna göre; ülkemizdeki yöneticilerin yüzde 14 kadarı ODTÜ mezunu, listede ikinci sırada yüzde 12 ile Boğaziçi Üniversitesi ve yüzde 10 ile İTÜ yer alıyor.

ODTÜ ve İTÜ başta mühendislik alanında verdiği mezunlar ile ülkemizde sektöre büyük katkılarda bulunuyor. Boğaziçi ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başarısı ile dikkat çekmekte. Bu üç okulu bitiren yöneticiler her alanda en üst düzeylerde yöneticilik yapıyor. Marmara Üniversitesi ise başta İletişim ve Ekonomi, İktisat olmak üzeri mezunları ile başarıyı yakalıyor.

Araştırma sonucunda vakıf üniversiteleri içinde ise ilk sırayı Bilkent Üniversitesi alıyor.

Araştırma sonucunda üst düzey idarecilik yapanların neredeyse yarısının mühendislik bölümünü bitirmiş olması dikkat çekti. Liste içinde en çok yöneticinin yetiştirildiği bölüm ise işletme olarak görüldü. Fakat bunun neden mezun sayısının fazla olmasına bağlanmakta.

Data Expert’in araştırması ile mühendislik mezunlarının firmalarda yönetim içinde neredeyse her alanda çalıştıkları görüldü.

En İyi Yöneticiler Bu Okullarda Yetişiyor hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.