En Çok İhtiyaç Olan Öğretmenlikler

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER , en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik branşlarını açıkladı. En çok hangi alanda öğretmene ihtiyaç var ?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS sonuçlarına göre öğretmenliği seçecek adayların tercihlerini Bakanlığın en çok ihtiyaç duyduğu branşları dikkate alarak yapmaları önerisinde bulundu. Peki En Çok İhtiyaç Olan Öğretmenlik Branşları Hangileri ?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dinçer, 23 Temmuz’da LYS sonuçlarının açıklandığını anımsatarak, bu sınav sürecinde disiplinli ve gayretli çalışmalarıyla başarılı olanöğrencileri ve onlara her türlü desteği veren veliler ile öğretmenleri kutladı.

Üniversite adaylarının meslek tercihlerini yaparken hayatlarını nasıl sürdürmek istediklerine de karar verdiklerini vurgulayan Bakan Dinçer, gençlerin üniversite ve bölüm tercihlerini ilgi ve yeteneklerini, kişisel isteklerini ve gelecekten beklentilerini de dikkate alarak yapmasını önerdi.

EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞLAR

en çok ihtiyaç duyulan öğretmenliklerMilli Eğitim Bakanlığı’nın proje kapsamında, 2023 yılını hedef alarak yaptığı projeksiyonlarlaöğretmen ihtiyacının hangi alanlarda yoğunlaşacağına ilişkin ilk belirlemeleri yaptığını bildiren Dinçer, ”Yükseköğrenim tercihlerinde öğretmenlik mesleğine yer vermek isteyenlerin tercihlerini yapmadan önce, eğitim sistemimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalarının, mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları açısından faydalı olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

2012 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre öğretmenlik mesleğini tercih edecek öğrencilerin İKOP projesi kapsamında geliştirilen sistem kullanılarak hazırlanan öğretmen projeksiyonunda en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını dikkate almaları gerektiğini işaret eden Dinçer, en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını şöyle sıraladı:

”Rehber Öğretmen,

İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,

Türkçe Öğretmenliği,

Beden Eğitimi Öğretmenliği,

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği,

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,

İngilizce Öğretmenliği,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,

Almanca Öğretmenliği, Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği,

Müzik Öğretmenliği,

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği,

Biyoloji Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği,

Coğrafya Öğretmenliği,

Kimya Öğretmenliği,

Fizik Öğretmenliği,

Felsefe Öğretmenliği,

Tarih Öğretmenliği.”

Öğretmenlik kariyer mesleğinde arz ve talep boyutunu birlikte ele alarak yapılan bu gelecek kestirimi çalışmasının, Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Dinçer, çalışmada gelinen aşamayı ve saptanan verilere dayalı olarak hazırlanan öğretmen arz-talep projeksiyonlarının ayrıntılı sonuçlarını, ilerleyen günlerde yapılacak proje tanıtım ve ilerleme toplantısında kamuoyu ile paylaşacağını kaydetti.

En Çok İhtiyaç Duyulan Öğretmenlik Branşlarıyla İlgili Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz …

3 yorum

  1. ben bir beden eğitimi öğretmen aday adayı olarak size sormak istiyorum…madem beden eğitimi öğretmeni gözde branşlar arasında neden ders saatlerini azalttınız,hatta kaldırmaya çalıştınız beden eğitimi dersini????

    • bnce büyük ihtimal vardır çünkü zihinsel engelliler öğretmenliğine çok talep yok o yüzden de ihtiyaç çoktur diye düşünüyorum .Aslında zihinsel engelliler öğremnliği ne kadar kutsal ne kadar sevabı bol bir meslek inşallah zhnsel englliler öğretmenleri çoğalır

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.