En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Günümüzde en çok  hangi mesleklere ihtiyaç duyulduğunu araştırdık. Peki en çok ihtiyaç duyulan meslekler nelerdir ?

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı sektörde en fazla dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacıya ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Yazıcı, geçtiğimiz mayıs-haziran aylarında  işverenlerin verdiği bilgiler doğrultusunda yaptıkları araştırma sonunda  işgücü piyasasında en çok aranan meslekleri tespit ettiklerini söyledi. 81 ilde 10 ve daha fazla kişi çalıştıran 100 bin 852 işyerinin katıldığı araştırma da  2013’ün ilk yarıyıl  işgücü piyasası verilerinin alındığını belirten Yazıcı, “İşverenlerimiz en çok dikiş makinesi operatörü, satış danışmanı, kaynakçı, garson ve tornacı gibi mesleklere ihtiyaç duyuyorlar” dedi. Türkiye genelinde ilk yarıyılda 340 bin eleman eksikliğinden dolayı sıkıntı çekildiğini gözlemledik” diye açıklama yaptı.

   NİTELİKLİ ELEMAN EKSİKLİĞİ VAR

Bu mesleklerde eleman eksikliği sıkıntısının nedeni meslek eğitimi ve beceri eksikliğinden kaynaklandığı belirten Yazıcı, İŞKUR’un verdiği mesleki eğitim hizmeti ve işbaşı eğitim programlarıyla bu sıkıntıyı aşacaklarını temenni ettiğini belirtti. Yazıcı, “Eleman bulmada sıkıntı çeken işverenlerin yüzde 60’ı bunun nedeninin meslekte nitelikli elemanın az olması ve beceriye sahip eleman bulmanın zor olduğunu söylediler. Biz, bu mesleklerde eleman sıkıntısı yaşayan işverenlerimizi Kurumumuza danışmalarını öneriyoruz. Hem mesleki eğitim kurslarımız hem de işbaşı eğitim programlarımızla bu sıkıntının üstesinden geleceğiz ” şeklinde açıklama yaptı.

En başta imalat sektörü daha sonra toptan perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde açıktan dolayı iş bulmanın kolay olduğunu söyleyen Yazıcı, 258 bin 82 kişilik eleman eksikliğinin yüzde 44’ünün imalat sektöründe olduğunu, bu sektördeki her 95 çalışana ek 5 kişiye daha ihtiyaç olduğunu duyurdu.

En Çok İhtiyaç Olan Meslekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.