En Çok Görülen Solunum Sistemi Hastalıkları

Solunum sistemi hastalıkları vücudumuza hava vasıtasıyla bulaşır ve bağışıklık sistemimizi çökerterek güçsüz düşmemize neden olur.

Solunum sisteminin sağlığını tehdit eden nedenlerin başında çevresel ve kişisel faktörler gelmektedir. Çevresel faktörler dediğimizde akla hava kirliliği, sigara tüketimi gelmektedir. Kişisel faktörler ise; temizliğin yeterinde yapılmamasıdır. Yeterince hijyenik olmayan maddelere ya da kişilere yapılan temaslar da akciğerleri etkiler ve solunum yolu hastalıkları baş göstermeye başlar.

Solunum sistemi hastalıkları denildiğinde ilk sırada akciğer kanseri gelmektedir. Çünkü günümüzde toplumumuza baktığımızda sigara kullanımı oldukça artmıştır. Sigara kullanmayan kişiler sigara kullanılan ortamlarda bulunsalar dahi bu kişilerin akciğer kanserine yakalanma ihtimalleri en az sigara kullanan kişiler kadar yüksektir. diğer bir solunum yolu hastalıkları mikrobik hastalıklardır. Örneğin; grip ve nezle gibi hastalıklar yakın temas sonucunda insanlar arasında bulaşır ve vücudun direncini, gücünü düşürür.

Tüm bu hastalıklardan korunmak için öncelikle bulunulan ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.

Bol miktarda su tüketilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek olan faydalı besinler tüketmeliyiz.

Hasta olan kişilerle yakın temasa girilmemelidir.

Sigara kullanılan ortamlardan uzak durulmalı ve sigara tüketilmemelidir.

En Çok Görülen Solunum Yolu Hastalıkları Konusunda Sizler de Bilgilerinizi Bizlerle Yorum Kısmından Paylaşın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.