Emniyette Skandallar Zinciri

Emniyette başlayan soruşturmalar dahilinde komiser yardımcılığı sınavları ile ilgili yapılan inceleme sonucunda yanlış sayılan soruların olduğunu ve bir çok adayın bu soruda doğru sayılan şıkkı işaretlediği tespit edildi. İçişleri Bakanlığının müfettişleri ilk olarak sınavdan önce soruların adayların eline geçip geçmediğini, usulsüzlük olup olmadığını araştırdı.

Bu iddianın temelinde bulunan komiser yardımcılığı sınavları için inceleme yapan müfettişler bazı tespitlerde bulundu. 2009 ve 2012 seneleri arasındaki 4 sınavı için tek tek inceleme yapan müfettişler yanlış soruları tespit etti ve bu sorulardan 2 tanesinin başpolislik sınavında sorulduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmalar sonucunda 2011 yılındaki soru kitapçığında bulunan 19 yanlış soruya sınava katılan 1000 adaydan 688 tanesinin doğru yanıt vermesi dikkati çekti.

İnceleme sonucunda 2009 ile 2010 senelerindeki komiser yardımcılığına geçme sınavındaki sorularda ÖSYM içinde ünvanı belirli olmayan bir kişinin onayı görüldü ve sınav sorularının güvenliğinin risk altına girdiği tespit edildi.

Bakanlığa verilen rapor sonucunda sınav içindeki usulsüzlüklerden dolayı sınavları düzenleyen Emniyet genel müdür yardımcılarına ve sınav sorularını hazırlayan komisyondaki görevlilere adli soruşturma açılması talebinde bulunuldu.

Bakanlık tarafından 5 idareci hakkında soruşturma onayı verildi ancak polis müdürleri için soruşturma onayı çıkmadı. Dosya Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildi.

Emniyette Sınav Skandalı hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.